چگونه تمیز کردن وسایل آشپزخانه – راهکارهای کوتاه و کاربردی

تمیز کزدن وسایل آشپزخانه

روشهای زیادی برای تمیز کردن وسایل آشپزخانه وجود دارد. این مقاله به شما کمک می کند که با استفاده مناسب از موادی که در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود، وسایل آن را تمیز کنید. امیدواریم این راهکارها در نظافت منزل به شما کمک کند.

استفاده از نمک در تمیز کردن وسایل آشپزخانه

در سه راهکار کوتاه زیر می توانید، تاثیر استفاده از نمک را در تمیز کردن وسایل آشپزخانه بخوانید:

از نمک برای پاک‌کردن غذای سوخته استفاده کنید.

قبل از سرد‌شدن اجاق گاز، کمی نمک روی آن بپاشید، به‌راحتی پاک می‌شود. اگر غذای سوخته به کف ماهی‌تابه چسبیده، کمی آب و نمک روی آن بریزید و اجازه بدهید خیس بخورد، بعد آن را تمیز کنید. نمک به پاک‌شدن مواد سوخته کمک می‌کند.

از لیمو و نمک برای تمیزکردن تخته آشپزخانه استفاده کنید.

لیمو را نصف کنید و روی تخته بمالید، کمی نمک روی آن بپاشید و بگذارید تا یک ربع به همان حالت بماند. حالا نصف دیگر لیمو را روی نمک بمالید، تخته را با آب بشویید و بگذارید تا خشک شود، می‌بینید که بوی بد آن از بین رفته و تمیز شده است.

از نمک برای پاک‌کردن ظروف چدنی استفاده کنید.

مخلوطی از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق چایخوری نمک دریایی تهیه کنید. ماهی‌تابه یا قابلمه را با پارچه تمیز پاک کنید و بعد مخلوط را روی آن بمالید، خاصیت پاک‌کنندگی نمک سطح ظرف را کاملاً پاک می‌کند. حالا نمک را پاک کنید و بگذارید لایه نازکی از روغن زیتون سطح ظرف را بپوشاند.

استفاده از مرکبات در تمیز کردن وسایل آشپزخانه

از چگونگی اثر مرکبات برای از بین بردن بوی بد، چربی زدایی و …در موارد ذیل بیشتر بدانیم:

مایکروویو را با لیمو تمیز کنید.

لیمو را نصف کنید و به صورت وارونه روی بشقاب مایکروویو بگذارید، سپس یک قاشق غذاخوری آب به آن اضافه کنید. مایکروویو را به مدت یک دقیقه یا بیشتر روشن کنید تا لیمو داغ شود و دستگاه بخار کند. با دستمال آشپزخانه داخل مایکروویو را پاک کنید و بشقاب آن را بشویید. حالا لیموی داغ و آبدار شده، یک پاک‌کننده طبیعی برای بوی بد دستگاه دفع زباله است. لیموها را به تکه‌های کوچک‌تر ببرید و با فشار زیاد آب، از لوله رد کنید.

وسایل آشپزخانه را با لیمو چربی‌زدایی کنید.

لیمو را نصف کنید و به مدت سی ثانیه در مایکروویو با درجه حرارت بالا قرار دهید. سپس آن را به صورت دورانی روی اجاق گاز، یخچال‌فریزر یا هر وسیله چرب و جرم‌دار دیگری بمالید. در صورت لزوم با نصفه دیگر لیمو هم همین کار را انجام دهید. سپس با یک حوله تمیز وسایل را پاک کنید و از اینکه همه چربی‌ها بدون زحمت پاک می‌شوند، شگفت زده شوید.

از لیمو و پرتقال برای پاک‌کردن لکه‌های آب استفاده کنید

عصاره تازه مرکبات را روی وسایل کرومی بریزید تا جرم‌ها را پاک کند. آب لیمو را بگیرید و روی ظرف کرومی اسپری کنید یا با دستمال آغشته یه آب لیمو آن را پاک کنید.

بوی بد را با لیمو از بین ببرید.

لیمو بوی بد ظروف پلاستیکی و دستگاه‌های دفع زباله را از بین می‌برد.

برای دستگاه‌های دفع زباله:

پوست لیمو و یا تکه‌های لیموی استفاده شده را داخل دستگاه بیندازید و آن را روشن کنید تا لیموها را آسیاب کند. با این روش می‌توانید از شرّ پوست لیمو یا لیموهای کهنه‌ای که بوی بسیار بدی گرفته‌اند، خلاص شوید.

برای ظروف پلاستیکی می‌توانید آب لیمو را با آب صابون مخلوط کرده و در ظرف بریزید. اجازه دهید ظرف به مدت نیم ساعت یا بیشتر خیس بخورد، سپس به آرامی ظرف را دست بکشید. حالا مایع را بیرون ریخته و صبرکنید تا خشک شود. بوی بد باید از بین رفته باشد. بگذارید ظرف ده دقیقه به همان صورت بماند و سپس آن را بشویید. هر نوع جرمی با این روش پاک می‌شود.

استفاده از سرکه در تمیز کردن وسایل آشپزخانه 

سرکه یکی از موادی است که معمولا در همه خانه ها یافت می شود و کاربردهای زیادی در نظافت و تمیز کردن وسایل آشپزخانه دارد. چند نمونه از این کاربردها را در موارد زیر خواهیم دید.

مایکروویو را با سرکه تمیز کنید.

مخلوطی از سرکه و آب را برای چند دقیقه حرارت دهید و سپس دستمال را به آن آغشته کرده و ماکروویو را تمیز کنید.

از سرکه به عنوان پاک‌کننده همه سطوح آشپزخانه استفاده کنید.

سرکه روش مؤثری برای تمیزکردن کابینت آشپزخانه، لبه‌های اجاق گاز، یخچال‌فریزر و سایر وسایل است. سرکه غلیظ را روی سطح وسایل و کابینت‌ها اسپری کرده، سپس با استفاده از حوله کاغذی یا پارچه نرم آن را پاک کنید.

از سرکه برای از بین ‌بردن بوی بد مخلوط‌کن‌ها استفاده کنید.

نصف فنجان سرکه سفید را در کاسه مخلوط‌کن بریزید و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری از مواد شوینده را به آن اضافه کنید. حالا مخلوط‌کن را با آب گرم پرکنید، به‌طوری‌که تا نزدیک لبه‌های آن برسد. درِ مخلوط‌کن را بگذارید و اجازه دهید یک تا دو ساعت به همان حالت بماند. در این مدت سرکه بوی بد غذا را از پلاستیک یا شیشه جذب می‌کند. محلول سرکه و آب را بیرون بریزید و مخلوط‌کن را طبق معمول بشویید، حالا آن را بو کنید، اگر بوی بدی نمی‌داد که هیچ، اما اگر بو می‌داد دوباره همین کار را تکرار کنید، منتها این بار بگذارید به مدت هشت تا دوازده ساعت خیس بخورد بعد آن را بشویید. این روش معمولاً برای حذف بو کافی است.

کف صابون روی شیرهای آشپزخانه را پاک کنید.

یک پیمانه نمک را با چهار پیمانه سرکه مخلوط کنید، حالا پارچه کاغذی را با محلول مرطوب کرده و کف صابون ایجاد شده روی شیرهای حمام و آشپزخانه را پاک کنید.

ماشین ظرفشویی را در فواصل منظم با سرکه تمیز کنید.

دو فنجان سرکه را در ماشین ظرفشویی ریخته و ماشین را با دور کم یا تنظیمات صرفه جویی در انرژی، روشن کنید. کمی که گذشت، ماشین را متوقف کرده و صبرکنید تا سرکه به مدت پانزده یا بیست دقیقه کف ماشین بماند، بعد دکمه را بزنید تا دور ماشین تمام شود. اگر ماشین هنوز بو می‌دهد، بگذارید محلول یک شب بماند. اگر بو برایتان یک مسئله است، نصف پیمانه جوش شیرین را کف ماشین بریزید و واشر را به حالت عادی ببندید.

از سرکه برای جرم‌گیری کتری استفاده کنید.

سرکه را با آب به نسبت مساوی رقیق کنید و درکتری بریزید. بگذارید محلول به مدت یک ساعت در کتری بماند بدون اینکه جوش بیاید، سپس آن را بیرون بریزید. قبل از استفاده مجدد از کتری، حداقل پنج مرتبه آن را با آب تازه شست وشو دهید.

استفاده از آب و صابون در تمیز کردن وسایل آشپزخانه

مخلوط‌کن را با آب و صابون تمیز کنید.

کمی پودر صابون را با مقدار کمی آب گرم، داخل مخلوط‌کن بریزید و دکمۀ آن را بزنید تا شروع به کار کند، سپس مایع را بیرون بریزید و مخلوط‌کن را بشویید.

استفاده از جوش ‌شیرین در تمیز کردن وسایل آشپزخانه

جوش شیرین یا همان بی کربنات سدیم دارای کاربردهای خلاقانه ای است. چند مورد از این کاربردها را در تمیز کردن وسایل آشپزخانه در موارد زیر بخوانیم:

 از جوش شیرین برای خوشبو نگه‌داشتن سیفون ظرفشویی استفاده کنید.

با جوش شیرین سیفون ظرفشویی را خوشبو نگه دارید. دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در سیفون بریزید و برای چند دقیقه آب گرم را باز بگذارید. این روش اجازه نمی‌دهد سیفون بوی بد بگیرد.

از جوش شیرین برای تمیز‌کردن غذای چسبیده به ظروف سفالی استفاده کنید.

کمی پودر جوش شیرین را روی یک پارچه مرطوب بریزید و ظرف را با آن پاک کنید، همچنین می‌توانید پودر را مستقیماً به سطح ظرف بمالید تا پاک شود.

از یک قوطی جوش شیرین برای خوشبو نگه‌داشتن یخچال فریزر استفاده کنید.

دقت کنید که هرماه، جای قوطی را تغییردهید تا اثر گندزدایی حفظ شود.

اگر برای نظافت آشپزخانه خود نیاز به کمک دارید، از نیروهای خدماتی اسیست هوم کمک بگیرید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: رامونا

آیا تا کنون برای گرفتن تصمیمی ساده مثلاٌ شروع به ورزش، دچار مشکل شده اید؟ به احتمال زیاد علتش این بوده است که موضوع رابیش ازحد پیچیده کرده، توجه خود به دهها کار مقدماتی کوچک معطوف ساخته اید... تفاوت در اعمالی که باید انجام شود نیست بلکه در نحوه ارزیابی آنهاست. برای تغییر در نحوه زندگی، نحوه ارزیابی را عوض کنید. " آنتونی رابینز"

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *