نظافت سرویس بهداشتی- روش اول

نظافت سرویس بهداشتی

یکی از آیتم های نظافت منزل، نظافت سرویس بهداشتی است که معمولاً به تعویق انداخته می‌شود. یک سرویس بهداشتی کثیف بوی بدی دارد، منظره‌ی بدی دارد و باعث رشد میکروب‌ها می‌شود. پس اگر حالا آن را تمیز کنید بعداً دردسر کمتری خواهید داشت. با این دستورالعمل‌ها، این کار را خیلی سریع و خوب تمام می‌کنید.

روش اول: نظافت کامل سرویس بهداشتی

دستکش‌های تمیز و پیش‌بند پلاستیکی استفاده کنید.

برای نظافت سرویس بهداشتی از یک جفت دستکش ضد آب استفاده کنید. پیش‌بند پلاستیکی هم از لباس شما محافظت می‌کند. از آن‌جا که سرویس بهداشتی جای امنی برای رشد باکتری‌هاست پس باید هنگام نظافت منزل، نظافت این مکان را بسیار جدی بگیرید و تا جایی که ممکن است دست‌هایتان را تمیز و خشک نگه دارید.

  • این دستکش‌ها را جدا از دستکش‌های دیگرتان نگهداری کنید. بهتر است که دستکش‌های مربوط به نظافت سرویس بهداشتی را با رنگی متفاوت از دستکش‌هایی که در جاهای دیگری از نظافت منزل استفاده می کنید، بخرید تا به طور تصادفی از آن به جای دستکش‌های ظرفشویی و یا جای دیگری استفاده نکنید.

نظافت منزل

سرویس بهداشتی را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید.

اول یک دور با آب گرم آن را خیس کنید. این باعث می‌شود در ادامه وقتی دارید توالت را نظافت می‌کنید کار شما آسان‌تر شود چون کثیفی‌ها و جرم‌ها راحت‌تر از بین می‌روند. اسفنج را با آب گرم خیس کنید و به اطراف مخزن، سرپوش، کاسه توالت، پایه و قسمت بیرونی کاسه‌ی آن بکشید. همین کار کافی است تا بدون این که نیاز به شوینده‌ی خاصی داشته باشید بتوانید گرد و خاک روی سرویس را کاملاً تمیز کنید.

از شوینده‌ها و مواد پاک‌کننده برای درون کاسه توالت استفاده کنید.

این شوینده‌ها به ما کمک می‌کنند تا زنگ‌زدگی‌ها، لکه‌ها و جرم‌های ته‌نشین‌شده را به راحتی از بین ببریم. مایع پاک‌کننده را زیر لبه‌ی داخلی کاسه‌ی توالت بریزید و بگذارید همه‌ی دیواره‌ی داخلی و درون آب هم شوینده بریزد. خیلی مهم است که از شوینده برای لبه‌ی داخلی کاسه استفاده کنید چون این ناحیه اغلب فراموش می‌شود و همین، منجر به رشد جرم‌های قهوه‌ای در طول لبه می‌شود

  • دستورالعمل شوینده‌ای را که استفاده می‌کنید بخوانید. خیلی از شوینده‌ها وقتی بگذارید خوب داخل کاسه‌ی توالت خیس بخورند به بهترین نحو عمل می‌کنند. اگر این‌طوری است قبل از گام بعدی کمی زمان بدهید.

 

کاسه‌ی توالت را با برس توالت کاملاً بسایید.

  • با استفاده از یک برس مویی با موهای زبر و محکم، قسمت داخلی کاسه را کاملاً بسایید و به خصوص به جرم‌هایی که در خط قرارگیری آب و پشت کاسه قرار دارند توجه کنید. هرچقدر محکم‌تر و بیش‌تر داخل کاسه توالت را بسایید، تمیزتر خواهد شد.
  • بیش‌ترین استفاده را از تمیز‌کننده بکنید. از آن‌جا که مایع تمیزکننده درون آب ته کاسه جمع می‌شود، برس را چندبار در آب فرو کنید تا مواد شوینده کاملاً عمل کند، به این ترتیب، قدرت پاک‌کنندگی ساییدن‌های شما بیش‌تر می‌شود.

 

سیفون را بکشید.

سیفون کشیدن باعث تمیز شدن کاسه‌ی توالت و برس می‌شود. همین طور که آب دارد تخلیه می‌شود شما به ساییدن ادامه بدهید چون حرکت آب به تنهایی قدرت کافی برای تمیز کردن همه‌ی آلودگی‌ها را ندارد.

  • اگر لکه و آلودگی مقاومی دیدید، همین چرخه را دوباره تکرار کنید. اگر لازم است اجازه بدهید مایع تمیزکننده مقداری بماند، بعد بسایید و دوباره سیفون را بکشید تا جرم از بین برود.

بقیه‌ی سرویس بهداشتی را با مایع ضدعفونی تمیز کنید.

بعد از نظافت کاسه‌ی توالت، باید بقیه‌ی سرویس را تمیز کنید، حتی اگر کثیف نیست. وقتی این کار را انجام دادید، سرویس بهداشتی شما تمیز، درخشان، زیبا و عاری از هرگونه میکروب خواهد شد. از یک بطری اسپری چندمنظوره یا ضدعفونی‌کننده‌ی حمام استفاده کنید تا همه‌ی توالت را نظافت کنید. اطمینان حاصل کنید که بالا و پایین صندلی توالت، و همه‌ی قسمت خارجی کاسه توالت و پایه‌ها را تمیز کرده‌اید. با استفاده از فشار آرام دستمال کاغذی یا یک تکه پارچه بقایای پاک‌کننده را از بین ببرید.

ضامن سیفون را کاملاً تمیز کنید.

این دستگیره نیاز به نظافت اضافه دارد چون هر بار که از توالت استفاده می‌کنید دارید آن را لمس می‌کنید. و از آن‌جا که محل خوبی برای رشد باکتری‌هاست، بعد از هربار استفاده از سیفون، باکتری‌ها به دست شما منتقل می‌شوند. روی ضامن سیفون را با یک لایه‌ی کامل از اسپری بپوشانید. احتمال این‌که باکتری‌ها از طریق ضامن سیفون به شما منتقل شوند بیش‌تر از بقیه‌ی قسمت‌های توالت است، پس خیلی خوب تمیزش کنید.

اگر در نظافت منزل خود به کمک نیاز دارید از کارپذیران اسیست هوم  کمک بگیرید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: علیرضا

هیچکس مسئول شادی و رضایت شما نیست بجز خودتان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *