نظافت سرویس بهداشتی- روش دوم

نکات نظافت سرویس بهداشتی

در پست قبلی در مورد یک روش نظافت سرویس بهداشتی که از مهمترین قسمتهای نظافت منزل محسوب می شود، نکاتی مطرح شد. در این پست  نکات دیگری را می بنیم که بتوان با یک روش سریع تر نظافت سرویس بهداشتی را انجام داد.

روش دوم: نظافت سریع سرویس بهداشتی

۱-ابزار مورد نیاز برای نظافت را یک جا جمع کنید.

اگر حتی فکر نظافت سرویس بهداشتی هم برایتان پس‌زننده است، باید هرچیزی را که نیاز دارید از قبل آماده کنید، به این ترتیب، فرآیند نظافت خیلی سریع انجام می‌شود. یک جفت دستکش داشته باشید که واقعاً ضروری است، و از بین چیزهایی که در ادامه می‌آید هم تا آن‌جا که می‌شود همه را تهیه کنید: یک برس برای توالت، خشک‌کننده‌ی بهداشتی مثل یک پارچه‌ی قدیمی و یا دستمال‌های حوله‌ای کاغذی، و مایع تمیزکننده‌ی توالت.

  • حتماً یک جفت دستکش فقط و فقط برای نظافت سرویس بهداشتی داشته باشید. رنگ این دستکش باید کاملاً متفاوت از رنگ دستکش‌های دیگرتان باشد تا هیچ‌وقت آن را با مثلاً دستکش ظرفشویی اشتباه نگیرید.
  • شاید بخواهید از اسپری‌ها و تمیزکننده‌های همه‌کاره استفاده کنید. این‌ها را از فروشگاه‌ها بخرید، اما اگر می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید می‌توانید خودتان یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را به ۱۷۰ میلی لیتر آب اضافه کنید.

۲-دستکش‌ها را بپوشید.

فراموش نکنید که از این دستکش ها فقط برای سرویس بهداشتی استفاده کنید. برای نظافت مکانهای دیگر در منزل از دستکش مجزایی استفاده نمایید.

۳- داخل کاسه را بسایید.

می‌توانید هر قسمت سرویس بهداشتی را به هر شیوه‌ای که دوست دارید نظافت کنید، اما اگر عجله دارید متوجه می‌شوید که شروع کردن با کاسه‌ی توالت خیلی بهتر است. به این ترتیب، اگر وقتی دارید کاسه‌ی توالت را نظافت می‌کنید آب آلوده از داخل آن به اطراف نشت کند، دیگر آن قسمت‌هایی که تازه تمیز کرده‌اید کثیف نمی‌شود. از برس هم استفاده کنید تا هر جرم و لکه‌ای را که می‌بینید بسایید. اگر نیاز بود با فشار این کار را انجام بدهید. برای این که قدرت نظافت بیش‌تر شود، کمی از مایع تمیزکننده را داخل آب بریزید و برس را به آن آغشته کنید.

۴- درپوش‌ها را تمیز کنید.

حالا که کاسه‌ی توالت را تمیز کردید وقت آن رسیده که مهم‌ترین نقاط اتصال یعنی درپوش‌های بالا و پایین، را تمیز کنید. از پاک‌کننده‌ی همه‌کاره و دستمال حوله‌ای/دستمال کاغذی (یا دستمال‌های بهداشتی یکبار مصرف) استفاده کنید تا یک نظافت سریع و کامل برای درپوش‌ها داشته باشید. اگر لازم است، از یک مسواک قدیمی استفاده کنید تا جرم‌های بین درپوش و بدنه‌ی توالت و همچنین لولاها را از بین ببرید.

۵-  بدنه‌ی توالت را سریع بشویید.

حالا وقت آن رسیده‌ که بدنه‌ی توالت را برق بیندازید. از یک اسپری همه‌کاره برای سطح بیرونی استفاده کنید. از حوله‌های کاغذی یا دستمال برای نظافت سطح بیرونی توالت استفاده کنید و توجه زیادی به ضامن سیفون کنید. خیلی راحت می‌توانید دستمال را با آب گرم یا محلول پاک‌کننده آغشته کنید و دوباره از آن استفاده کنید.

  • همیشه اول از بالاترین نقطه‌ی توالت شروع به نظافت کنید؛ چون اگر آب یا مایع پاک‌کننده چکه کند روی نقاطی می‌ریزد که هنوز تمیز نشده‌اند.
  • نقاطی را که خارج از دید هستند فراموش نکنید. جاهایی مثل تکیه‌گاه و پایه و پشت مخزن که به دیوار چسبیده ‌است. برای تمیز کردن این مناطق، از مسواک استفاده کنید.

۶- سیفون را بکشید.

توالت الان خیلی بهتر از قبل به نظر می‌رسد. حالا سیفون را بکشید تا همه‌ی آب‌های آلوده‌ای که در کاسه جمع شده تخلیه شود.

  • اگر توالت فقط به یک نظافت سریع نیاز دارد که خب، عالی است. اما اگر مدت زیادی است که توالت را نظافت نکرده‌اید یا جرم‌های زیادی دارد، با استفاده از روش «نظافت کامل» موفق به تمیز کردن آن خواهید شد.

روش سوم: نظافت اطراف سرویس بهداشتی

۱- اشیای دور و اطراف و روی توالت را بردارید.

قبل از شروع نظافت، چیزهایی مثل دستمال توالت، عکس‌ها و غیره را که ممکن است هنگام نظافت مزاحمت ایجاد کنند بردارید. چون قرار است یک نظافت کامل انجام دهید باید به همه‌ی گوشه و کناره‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

  • وقتی اشیای اضافی را از اطراف توالت برمی‌دارید فقط به این دلیل نیست که به زیر و دور و بر آن‌ها دسترسی پیدا کنید، بلکه در حقیقت دارید آن‌ها را از شوینده‌ها و تمیزکننده‌های مضر و برخورد و افتادن اتفاقی آن‌ها با زمین حفظ می‌کنید.

۲- اشیایی را که روی توالت یا اطراف آن بودند گردگیری کنید یا بشویید.

مطمئناً دوست ندارید این نظافت کامل و همه‌جانبه‌ی توالت با انتقال گرد و غبار از قاب عکس‌ها یا دستمال توالت به سطح سرویس بهداشتی، ناتمام بماند. دستکش‌های تمیزی بپوشید و همه‌ی اشیایی که دور و بر هستند را یک گردگیری و نظافت سریع بکنید. اگر ضد آب هستند آن‌ها را مرطوب کنید و آرام بسایید، و اگر ضد آب نیستند، خیلی سریع با برس آن‌ها را تمیز کنید. اشیا را با دستمال کاغذی تمیز کنید و آن‌ها را سر جایشان برگردانید.

  • وقتی کارتان تمام شد دستکش‌هایتان را دربیاورید و برای احتیاط و به منظور جلوگیری از انتشار باکتری‌ها دست‌هایتان را بشویید.

۳- اسپری ضدعفونی‌کننده را روی کف و سطح اطراف توالت استفاده کنید.

اغلب اوقات وقتی توالت کثیف باشد کف زمین هم کثیف خواهد شد. قطعاً دوست ندارید هربار پایتان را روی یک سطح کثیف بگذارید، پس از این فرصت استفاده کنید و کف زمین و سطح اطراف توالت را نظافت کنید. از یک برس یا جارو استفاده کنید و موهای ریخته‌شده یا خرده‌ریزه‌های اطراف را، به خصوص از پشت و روی توالت، جمع کنید. حالا با استفاده از حوله‌های کاغذی، دستمال‌ کاغذی یا پارچه‌ی مرطوب همه‌ی سطح را تمیز کنید.

پرسش‌های رایج نظافت سرویس بهداشتی

داخل تانکر را که جرم‌های سیاه گرفته چطور تمیز کنم؟

کوکاکولا داخل تانکر بریزید و اجازه دهید مدتی بماند.

چند نمونه اسپری‌ ضدعفونی‌کننده مثال بزنید.

شرکت Clorox محصولات پاک‌کننده‌ی خوبی دارد که تقریباً همه جا هم پیدا می‌شوند.

از چه مواد شیمیایی می‌توانم برای نظافت سرویس بهداشتی استفاده کنم؟

می‌توانید کوکاکولا را درون توالت بریزید و بعد از این که به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماند، سیفون را بکشید تا توالت تمیز شود. محصولاتی هم به طور مخصوص برای نظافت و تمیز کردن توالت طراحی شده‌اند که در اکثر سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین وجود دارند.

آیا پارچه‌های جاذب برای نظافت سرویس بهداشتی خوب است؟

بله، کاملاً مناسب هستند.

در مدت کم‌آبی سیفون نکشیدیم؛ حالا داخل کاسه‌ی توالت رسوب وجود دارد. من بیش‌تر آن‌ را با سنگ‌پا و اسفنج محکم پاک کردم، اما هنوز هم در گوشه‌ها آثار آن وجود دارد، چکار کنم؟

می‌توانید از هر اسپری پاک‌کننده‌ی CLR شیمیایی استفاده کنید. از دستکش و محافظ چشم استفاده کنید، چون این مواد در مورد رسوبات، جرم‌ها و زنگ‌ها و همین‌طور برای پوست بسیار خورنده هستند؛ و هنگام استفاده از این مواد دستگاه تهویه را هم روشن کنید تا بخارات موجود، خارج شوند. با تکرار استفاده از این روش، می‌توانید بدون نیاز به ساییدن، جرم‌ها را از بین ببرید. اگر هم می‌خواهید از مواد ارگانیک استفاده کنید می‌توانید از نمک دانه درشت به علاوه‌ی یک برش لیمو ترش استفاده کنید.

از چه چیزی برای تمیز کردن مخزن آب پشت کاسه توالت استفاده کنم؟

می‌توانید قرص‌های ضد آهک دستگاه‌های قهوه‌ساز را بگیرید و آن‌ها را درون مخزن قرار دهید و با آب گرم پر کنید.

اگر در نظافت منزل، به کمک نیاز دارید از اسیست هوم کمک بگیرید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: علیرضا

هیچکس مسئول شادی و رضایت شما نیست بجز خودتان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *