نکات و ترفندهای نظافت منزل برای داشتن خانه‌ای درخشان- بخش اول

ترفندهای نظافت منزل

یک سری نکات کلیدی یا به عبارت دیگر ترفندهای نظافت منزل وجود دارد که گاهی اوقات از دید پنهان می ماند و یا از دسته کارهای سخت در نظافت منزل محسوب می شود. در این مطلب به چند مورد از این نکات و راه حل برای نظافت آنها می پردازیم.

ترفندهای نظافت منزل-نظافت فن

اگر دریچه‌ی فن شما توسط گرد و غبار مسدود شده، می‌توانید از راه‌حلی سریع‌تر و موثر‌تر از جاروبرقی استفاده کنید: فن را روشن کنید و با استفاده از یک قوطی اسپری هوا گرد و غبار را به بیرون برانید. فن، گرد و غبار را می‌مکد. این کار را در مورد دریچه‌ی جریان برگشتی سیستم‌های گرمایش و سرمایش هم می‌توانید انجام دهید. جریان هوای برگشتی گرد و غبار را با استفاده از مکش به سمت فیلتر می‌برد. می توانید اسپری هوا را در فروشگاه‌های لوازم خانگی یا سخت‌افزار فروشی‌ها پیدا کنید.

توجه: این اسپری‌ها فقط حاوی هوا نیستند، بلکه مواد شیمیایی هم دارند، پس آن‌ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

تکاندن فرش

حداقل هفته‌ای یک بار فرش‌های بزرگ را جاروبرقی بکشید. اما سالی سه یا چهار بار هم آن‌ها را بیرون ببرید تا یک نظافت کامل داشته باشند. فرش‌ها را روی حصار یا بند رخت پهن کنید و با یک جارو یا راکت تنیس، آن‌ها را بتکانید. این کار گرد و غبار را خیلی بهتر از جاروبرقی از بین می‌برد. فرش‌های کوچک را هر هفته برای تکاندن بیرون ببرید.

آیا دستگاه‌های تصفیه‌ی هوا گرد و غبار را کاهش می‌دهند؟

یک دستگاه موثر تصفیه‌ی هوا می‌تواند ذرات کوچک و بزرگ را در یک اتاق از بین ببرد. در چنین فضایی، نشانه‌های آلرژی و آسم تسکین پیدا می‌کند و حتی بوی سیگار و سرخ‌کردنی هم کاهش پیدا می‌کند؛ اما انتظار نداشته باشید که این دستگاه شما را از دست گردگیری در امور نظافت منزل هم راحت کند! دستگاه‌های تصفیه‌ی هوا بر حسب اندازه برای فیلتر کردن یک ناحیه و فضای کوچک استفاده می‌شوند و فقط می‌توانند بخش کوچکی از گرد و غبار هوا را در خانه فیلتر کنند، پس اگر می‌خواهید از این دستگاه به شیوه‌ای موثر استفاده کنید و همه‌ی گرد و غبار را به آن بسپارید، باید یک دستگاه برای هر اتاق خریداری کنید.

همچنان که در مورد ارزش و بهای یک دستگاه تصفیه‌ی هوا فکر می‌کنید، حواستان به نظافت سیستم تهویه منزلتان هم باشد، چون آسان‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید.

ترفندهای نظافت منزل-شکافتن لایه‌ی زیرین فرش

در اکثر منازل، فرش بزرگ‌ترین منبع گرد و غبار است. در حقیقت فرش‌ها منبع الیاف هستند و گرد و غبار را مثل یک اسفنج بزرگ به خود جذب می‌کنند. حتی لایه‌ی زیرینش طوری گرد و غبار را نگه می‌دارد، که با هر گام همه‌ی غبار دوباره در هوا پخش می‌شود. شکافتن لایه‌ی زیرین فرشتان ممکن است نوعی تندروی به حساب بیاید، ولی اگر از آلرژی‌های شدید رنج می‌برید، این بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

فرش را با کفپوش‌های محکمی مثل لمینت، چوب یا کاشی جایگزین کنید و به جای جارو کشیدن، به طور مرتب با پارچه‌ی میکروفیبر آن را تمیز کنید. جارو کشیدن به احتمال زیاد، بیش‌تر از این‌که به زدودن گرد و غبار در نظافت منزل کمک کند باعث پراکنده شدن آن می‌شود. موافقید؟

گرد و غبار و خشک‌کن

پتوها، بالشت‌ها، پرده‌ها، ملحفه‌ها و روکش‌ها و دیگر منسوجات و پارچه‌ها نه فقط گرد و غبار را به دام می‌اندازند، بلکه حتی آن را ایجاد هم می‌کنند چون می‌پوسند و از بین می‌روند. پرده‌ها و روکش‌ها به خصوص گرد و غبار دارند چون رطوبت و غبار را از اطراف جذب می‌کنند و در حقیقت محل فرود گرد و غبارهای ناشی از پنکه سقفی و سیستم تهویه‌ی هوا هستند.

بهترین ایده خریدن پارچه‌های قابل شست‌وشو با ماشین و خشک کردن آن‌ها دوبار یا حداقل یک بار در هفته است. در مورد منسوجاتی که قابل شست‌وشو با ماشین نیستند، آن‌ها را همراه با یک حوله‌ی مرطوب، درون خشک‌کن بریزید و ماشین را ۲۰ دقیقه روی تنظیم چرخیدن با هوا قرار دهید (فقط هوا، نه گرما). حوله‌ی مرطوب، موهای حیوانات خانگی را جذب می‌کند، و این چرخش‌ها و حرکت‌ها و جریان هوا هم همه‌ی ذرات کوچک را از بافت پارچه جدا خواهد کرد.

هر هفته روکش‌های رختخوابتان را تعویض کنید

رختخواب گرم و نرم شما منشأ گرد و غبار است. پارچه‌های تختخواب، پوسته‌های بدن شما را در خود جمع می‌کنند و خودشان هم منبع الیاف هستند. به این ترتیب، هربار که شما در رختخوابتان غلت می‌خورید، توده‌ای از گرد و غبار جابه‌جا می‌شود. برای این که این مورد به حداقل برسد، ملحفه‌ها و روبالشتی‌ها را هر هفته بشویید. آن‌هایی را که قابل شست‌وشو با ماشین نیستند، نیازی نیست به خشک‌شویی ببرید. فقط بهتر است که پتوها و روتختی را بیرون ببرید و بتکانید.

می‌توانید خیلی سریع بالشت‌ها را بتکانید.  اما برای این‌که کاملاً تمیز شوند، آن‌ها را با آب بشویید یا به خشک‌شویی ببرید. وقتی ملحفه‌های تختخواب را تعویض می‌کنید، با شدت و سریع این کار را انجام ندهید، چون توفانی از غبار به پا می‌شود و در کار نظافت منزل را دو چندان می کند. خیلی آرام و آهسته روتختی قبلی را بردارید و ملحفه‌ی جدید را پهن کنید. حتی الیاف یک پارچه‌ی تمیز هم پخش می‌شود.

نظافت روکش رختخواب

شوینده‌های صنعتی نظافت حمام را آسان می‌کنند

بعضی شوینده‌ها به شکل‌های صابون مایع یا ژل یا بعضی صابون‌های قالبی، صرفاً شوینده‌های صنعتی هستند، یعنی شوینده‌های غیر صابونی، به احتمال کم‌تری لایه‌های صابونی ضخیم روی پوست و شیرآلات از خودشان به جا می‌گذارند. بنابراین استفاده از شوینده های صنعتی به صورت قابل توجهی کار نظافت منزل شما را راحتر می کند.

وقتی در حال نظافت منزل خود هستید، حواستان به هوا هم باشد

برس جاروبرقی خیلی زود گرد و خاک به پا می‌کند. این ذرات روی سطح چیزها و جاهایی که قبلاً تمیز کرده بودید می‌نشیند. پس بخشی از این گرد و غبار را پیش از آن‌که بنشینند، با روشن کردن تنظیم‌کننده‌ی دمای هوا روی حالت «fan on» از بین ببرید. با این کار، دمنده‌ی درون دستگاه روشن می‌شود و بدون این که سیستم در حال گرمایش یا سرمایش باشد، هوا را تصفیه می‌کند.

بعد از نظافت منزل، به مدت ۱۵ دقیقه فن را روی حالت روشن بگذارید، اما یادتان باشد که آن را به حالت اتوماتیک برگردانید، چون اکثر دستگاه‌ها برای کار دائم طراحی نشده‌اند.

پاک کردن رد و خراش کفش

برای پاک کردن رد و خراش پاشنه‌ی کفش از روی کفپوش‌های وینیلی، از یک توپ تنیس تمیز و خشک استفاده کنید. توپ را به آرامی روی خراش و لکه بسایید و به این ترتیب، رد از بین می‌رود.

از بین بردن جرم‌های سخت

اگر در حمام درب شیشه‌ای دارید و آن‌ها را خوب تمیز نمی‌کنید، باید منتظر جرم‌های صابونی سختی باشید که پاک کردن آن‌ها به این راحتی‌ها هم نیست. و باید از تجهیزاتی استفاده کنید.

مقداری ماده‌ی پولیش از فروشگاه‌های لوازم یدکی خودرو تهیه کنید. برای از بین بردن این گونه جرم‌ها از دستگاه خودکار پولیش (بافر) استفاده کنید. اگر خودتان بافر ندارید، می‌توانید آن را به قیمت کم خریداری کنید.  یا این که از دوست دوچرخه‌سوارتان قرض بگیرید. بهتر است که اگر امکان دارد، برای این که بقیه‌ی فضای حمام کثیف نشود، درب حمام را دربیاورید و بیرون ببرید و این کار را انجام دهید.

با اسیست هوم همراه باشید

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: رامونا

آیا تا کنون برای گرفتن تصمیمی ساده مثلاٌ شروع به ورزش، دچار مشکل شده اید؟ به احتمال زیاد علتش این بوده است که موضوع رابیش ازحد پیچیده کرده، توجه خود به دهها کار مقدماتی کوچک معطوف ساخته اید... تفاوت در اعمالی که باید انجام شود نیست بلکه در نحوه ارزیابی آنهاست. برای تغییر در نحوه زندگی، نحوه ارزیابی را عوض کنید. " آنتونی رابینز"

3 Comments

    1. سلام ، ممنون از توجه شما
      سعی ما این هست که مطالب مفیدی رو برای خوانندگان و علاقمندان ایجاد کنیم.
      از شما دعوت می کنم پست های بعدی مربوط به این مطلب رو هم دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *