چگونه لکه های چایی را پاک کنیم؟

پاک کردن لکه چایی

ما غالبا چایی داغ را دوست داریم، البته درون یک فنجان زیبا، نه روی پیراهن سفیدی که تازه پوشیدیم! زمانی که چایی می ریزد و لکه ها ظاهر می شوند (مخصوصا زمانی که کودکان آن دور و بر هستند)، می توانید قبل از دائمی شدن آن ها، از شرشان خلاص شوید.

بلافاصله شروع به شستن لباس های لک شده با چایی بکنید و نکات زیر را هم به کار ببندید.

گزینه هایی برای برطرف کردن لکه های چایی از روی لباس و پارچه

بیایید فرض کنیم کل لیوان چایی شما برگشته است و یک لکه خیلی بزرگ روی سفره سفیدی که تازه خریده اید، ایجاد شده است. نگران نباشید، فقط آماده باشید که سریع دست به کار شوید. سفره شما مثل روز اولش، بدون لکه، خواهد شد.

 • در همان ابتدای کار با اسفنج و آب سرد سعی کنید لکه را از بین ببرید. شاید این کار موثر واقع شد.
 • برای حداقل نیم ساعت، تمام لباس را در سطل یا لگنی پر از آب سرد قرار دهید تا کاملا خیس شود. بهترین ایده و فکر در مورد لکه های سرسخت تر می تواند این باشد که بگذارید لباس یک شب در محلولی از ماده شوینده بماند.
 • اگر برای پارچه مشکلی ایجاد نمی شود (و اگر فقط سفید باشد)، یک سفید کننده ملایم هم به محلول موجود اضافه کنید (البته دستورالعمل شستشوی پارچه را هم بررسی کنید).

راه حل های دیگر از میان برداشتن لکه های چایی شامل این موارد هستند:

 • روی لکه چایی محلول سرکه (یک قاشق چای خوری سرکه در یک لیتر آب) اسپری کنید و بگذارید ده دقیقه بماند. بعد از خشک شدن و آب کشی ، لباس یا پارچه را به صورت معمول بشویید و در هوای آزاد پهن کنید.
 • برای پارچه های کتانی، مخلوطی از سه فنجان سرکه سفید و یک فنجان آب در ظرفی شیشه ای را به کار ببرید. پارچه لکه دار را در آن قرار دهید و اجازه دهید در آن غوطه ور شود. به آرامی لکه چایی را بمالید و بعد پارچه را با آب سرد، آب کشی نمایید. اگر لکه چایی همچنان سرجایش بود، مقدار کمی نمک روی لکه بریزید، آنگاه نمک و پارچه را بین انگشتانتان مالش دهید. قبل از آنکه مثل همیشه، پارچه را روانه ماشین لباسشویی کنید، خوب آن را آب کشی نمایید.
 • استفاده از هر نوع صابون، چه به صورت ورقه ورقه و یا قالبی، را فراموش کنید، چرا که این کار باعث سخت تر شدن لکه چایی شده و پاک کردن آن را دشوارتر می کند.
 • برای خشک کردن لباس های لک دار از خشک کن استفاده نکنید. گرما باعث پایداری لکه چایی می شود.
 • برای لکه های چایی قدیمی تر که قوام پیدا کرده اند، ممکن است نیاز به استفاده از سفید کننده کلر (برای لباس های سفید) یا سفید کننده محافظ رنگ (برای لباس های رنگی) داشته باشید.

زدودن لکه های چایی از پارچه های غیرقابل شستشو

اگر لباس یا پارچه مورد نظر شما فقط باید خشک شویی شود و با بخار تمیز شود، چاره ای ندارید جز اینکه کار را به دست کارشناس و حرفه ای این عرصه بسپارید، چرا آن ها بهترین تجهیزات را برای برطرف کردن هرگونه لکه دارند. منتها اول از همه به آن ها در مورد لکه ها اطلاعات لازم را بدهید و از این بابت مطمئن شوید. ضمنا همیشه بپرسید که آیا لباس مثل روز اولش خواهد شد و کیفیت خود را حفظ خواهد کرد یا خیر و بعدا لباس یا پارچه را در اختیار آن ها قرار دهید.

برطرف کردن لکه های چایی از فرش یا مبل

آیا برایتان پیش آمده است که یک فنجان چایی داغ روی کاناپه یا فرش شما به پرواز درآید؟ نگران نباشید، برای آن هم راه حل وجود دارد. فقط باید بجنبید.

 • برای فرش: تا جایی که امکان دارد با یک پارچه تمیز و سفید، چایی را تمیز کنید. برای این کار از آّب استفاده کنید، ولی دقت کنید که زیاد آب مصرف نکنید (چون باعث می شود لکه پخش شود و فرش خشک نشود) کل ناحیه لک شده را به طور کامل بشویید. حالا از پاک کننده لکه فرش بهره ببرید، منتها مطمئن شوید که کاملا طبق دستورالعمل مربوطه دارید عمل می کنید.
 • اگر همچنان لکه چایی باقی مانده بود، به آرامی پارچه ای را آغشته به مقداری سرکه سفید بکنید و روی لکه بکشید. اجازه بدهید که سرکه برای هفت تا ده دقیقه آنجا بماند، بعد فرش را با آب شسته و آب بکشید.
 • محلول لکه بر دیگری برای فرش، مخلوطی از یک قاشق سوپ خوری مایع دستشویی و سرکه سفید با دو فنجان آب گرم است که همراه با یک پارچه سفید به کار می رود (البته بعد از اینکه با آب کشیدن معمولی تا حد امکان از حجم لکه کم کرده اید)
 • کمی از مخلوط شوینده/ سرکه را در خلال آب کشی به کار ببرید تا لکه چایی ناپدید گردد. بعد از این کار، شستشو با آب سرد را انجام دهید، سپس بگذارید تا خشک شود.
 • برای برطرف کردن لکه های چایی از مبلمان، یک قاشق سوپ خوری از مایع دستشویی را با دو فنجان آب سرد مخلوط کنید. شوینده را با استفاده از یک پارچه تمیز سفید روی محل بمالید و این کار را ادامه دهید تا زمانی که لکه چایی از مبلمان ناپدید شود. حالا با اسفنج و کمی آب سرد، اثرات شویند را از محل پاک کرده، آنگاه بگذارید تا خشک شود.

پاک کردن لکه چاییاز روی فرش

نکاتی درباره پاک کردن لکه

 • هر چه زودتر به سراغ لکه بروید، شانس شما برای خلاصی از دست آن افزایش می یابد.
 • به استثنای لکه چربی، آب سرد بهترین گزینه برای زدودن هرگونه لکه ای است، چرا که لکه خودش را نمی گیرد و پاک کردنش دشوار نمی گردد.
 • جهت اطمینان از عدم آسیب رسانی به پارچه، قبل از استفاده از هر مایع تمیزکننده، آن را روی یک جای دور از دید، مانند داخل آستین لباس امتحان کنید.
 • همیشه قبل از استفاده از محلول شوینده جدید، اثرات محلول شوینده قبلی را بشویید، چرا که معلوم نیست مواد شوینده مختلف قابلیت ترکیب شدن با یکدیگر را داشته باشند.
 • حتما قبل از تلاش برای برطرف کردن لکه های شدید، دستورات نگهداری لباس های مورد نظر را مطالعه کنید. ممکن است بعضی لباس ها در برابر لکه زدایی خیلی ظریف باشند و بهتر آن باشد که مستقیما به خشکشویی برده شوند.
 • برای پاک کردن لکه ها، پارچه را محکم و به شدت روی موضع مورد نظر نکشید، زیرا باعث از بین رفتن الیاف لباس و کم رنگ شدن آن می گردد.
 • روش خشک کردن حوله سفید غالبا برای برطرف کردن لکه پیشنهاد می گردد. به سادگی یک حوله سفید تمیز را تا کنید و هنگامی که برای لکه زدایی از آب استفاده می کنید، به آرامی با حوله تا شده به لکه ضربه بزنید و هر دفعه چک کنید که چقدر از لکه به حوله سفید منتقل می گردد.
 • در صورت استفاده از شوینده ها و پاک کننده های تجاری برای لکه زدایی، همیشه به برچسب محصول توجه داشته باشید تا طریقه استفاده درست و ملاحظات ایمنی که ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید، را فرا بگیرید.
 • طبیعتا همیشه سر و کله زدن با لکه روی پارچه قابل شستشو آسان تر است.

برای برطرف کردن مشکل عنوان شده از نیروهای خدماتی اسیست هوم کمک بگیرید.

1 0
با اَسیست باشید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: علیرضا

هیچکس مسئول شادی و رضایت شما نیست بجز خودتان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *