سرگرم شدن در دوران بازنشستگی و سالمندی – بخش اول

سرگرمی سالمندان

سالمندی و بازنشستگی دورانی است که شما قسمت سخت ماجرا را پشت سر گذاشته‌اید: همه‌ی روزها از خواب بیدار شده‌اید، به سر کار رفته‌اید، از خانواده مراقبت کرده‌اید و برای روزهای طولانی بازنشستگی و سالمندی پس‌انداز کرده‌اید. اما در این روزهای آزادی، که به سختی به دست آمده‌اند دقیقاً باید چکار کنید؟ خستگی و افسردگی، از واکنش‌های معمول افرادی است که بازنشسته و سالخورده می‌شوند، چون زمان آزاد بسیار زیاد و کارهای بسیار کمی برای انجام دارند. اما با کارهای داوطلبانه و فعالیت‌های لذت‌بخش در دوران بازنشستگی و سالمندی با بی‌قراری مبارزه کنید.

روش اول: انجام فعالیت‌های لذت‌بخش در دوران سالمندی

در دوران سالمندی شروع به نوشتن خاطراتتان کنید.

این کار می‌تواند به صورت نوشتن نامه‌هایی به اعضای خانواده یا داستان‌های روزانه‌ی مجله باشد. با ثبت خاطرات و سرگذشتتان می‌توانید آن لحظات را با عزیزانتان به اشتراک بگذارید و درس‌های زندگی را به دیگران انتقال دهید.

  • می‌توانید با ثبت خاطراتتان در مجله یا نوشتن نامه به یکی از اعضای خانواده، مثل بچه‌ها یا نوه‌هایتان شروع کنید. سعی کنید هر روز مقدار کمی حتماً بنویسید. با این کار ذهن و فکرتان را به نوشتن عادت می‌دهید.
  • حتی می‌توانید از کلاس‌های خاطره‌نویسی در دانشکده یا دانشگاه محل خود استفاده کنید. بسیاری از این کلاس‌ها برای افراد سالخورده و سالمند رایگان هستند یا تخفیف قائل می‌شوند.

دوران سالمندی بهترین زمان برای خواندن کتابهایی است که فرصت نکرده اید آنها را بخوانید.

شاید فهرستی از کتاب‌ها دارید که همه‌ی این سال‌ها نگه داشته‌اید تا زمانی که فرصتش را داشتید به سراغ آن‌ها بروید. پس سری به کتابخانه‌ی محل بزنید و کارتان را با یک فهرست کتاب شروع کنید، حالا می‌تواند همان فهرست خودتان باشد که نگه داشته بودید، یا فهرست جامعی از کتاب‌های کلاسیک وسترن، هیجان‌انگیزترین و اسرارآمیزترین کتاب‌ها، کتاب‌های غیرتخیلی، یا کتاب‌های بزرگ علمی-تخیلی باشد.

  • می‌توانید ژانر یا موضوع خاصی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید و سعی کنید هرچه بیش‌تر در مورد آن موضوع مطالعه کنید. مثلاً تاریخچه‌ی جنگ جهانی دوم یا حتی نجاری!
  • امروزه با کمک Amazon و Indigo سفارش دادن آنلاین کتاب خیلی آسان‌تر است. به سادگی موضوع مورد نظر یا نویسنده یا عنوان کتاب را در گوگل جست‌وجو کنید، ببینید کتاب آنلاین هست یا نه، و بعد آن را سفارش دهید. این یک راه آسان و ارزان برای داشتن کتاب در خانه است.

کتاب‌های صوتی هم گزینه‌های خوبی هستند، البته اگر دوست دارید چشم‌هایتان را ببندید و به کتابی گوش کنید که هنرمندی حرفه‌ای یا یک صداپیشه آن را خوانده است.

یک زبان جدید یاد بگیرید.

ذهنتان را با یادگیری یک زبان جدید ورزش دهید، به این ترتیب، قابلیت‌های ذهنی شما در دوران سالمندی فعال و خوب می‌ماند. از یک برنامه‌ی یادگیری کامپیوتری زبان مثل Rosetta Stone یا Duolingo استفاده کنید. بیش از ۴۸ زبان مختلف وجود دارد، از اسپانیایی گرفته تا فرانسه و چینی، که می‌توانید با توجه به دوره‌هایی که دانلود می‌کنید و بر اساس سرعت خودتان می‌گذرانید، آن‌ها را به رایگان یاد بگیرید.

  • اگر به دنبال دلیلی برای بیرون آمدن از خانه هستید در یک کلاس زبان ثبت نام کنید تا در جلسات تمرینی بتوانید مهارت‌های مکالمه‌ی خودتان را افزایش دهید.

یک فعالیت بدنی هفتگی در دوران سالمندی داشته باشید.

فعال ماندن یکی دیگر از راه‌های سرگرم شدن در دوران سالمندی و بازنشستگی است. فعالیت‌های ورزشی مثل تنیس، گلف، شنا و دویدن آهسته هفته‌ای یکبار می‌تواند شما را سالم و سرپا نگه دارد. اگر به دنبال ملاقات با افراد یا روابط اجتماعی هستید بهتر است ورزش‌های گروهی را انتخاب کنید.

  • در کلاس‌های مهارتی شرکت کنید که برای افراد سالخورده یا سالمند هستند. به این ترتیب می‌توانید با آدم‌های دیگری هم دیدار کنید و روابط اجتماعی داشته باشید.
  • می‌توانید در کلا‌س‌هایی ثبت نام کنید که مهارت‌های شما را در دوران سالمندی بهبود دهد. به این ترتیب، هم می‌توانید با افراد دیگری ملاقات کنید که شاید علاقمند به همان فعالیت‌ها و سرگرمی‌های شما باشند.

عضو یک انجمن شوید.

عضو باشگاه‌هایی شوید که سرگرمی‌های شما را داشته باشند، مثلاً باشگاه بولینگ، باشگاه‌های تفریحی زنان و مردان، باشگاه گلف. می‌توانید به صورت آنلاین فهرست باشگاه‌های اطراف خودتان را پیدا کنید.

در دوران سالمندی در کلاسی ثبت نام کنید و مهارت جدیدی یاد بگیرید.

روی سرگرمی‌ای تمرکز کنید که دوست دارید در آن پیشرفت کنید، مثلاً شاید دوست داشته باشید مدل‌های پیچیده‌تر قلاب‌بافی را یاد بگیرید یا مجسمه‌های سخت‌تری بتراشید. کلاس‌هایی در مرکز محله‌ی خود یا در کالج‌ها پیدا کنید. می‌توانید تلاش کنید تا یک مهارت جدید را کاملاً یاد بگیرید و از زمان‌های آزادتان برای چیزی که همیشه می‌خواسته‌اید یاد بگیرید استفاده کنید.

  • بسیاری از دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها برنامه‌های یادگیری بلندمدتی برای سالخوردگان و سالمندان دارند که می‌توانید برای شرکت در آن‌ها هزینه‌ی کمی بپردازید یا اصلاً هزینه‌ای متقبل نشوید. در این محیط‌های یادگیری می‌توانید دوستان جدیدی هم پیدا کنید.

از کتاب آشپزی استفاده کنید.

اگر هیچ‌وقت در آشپزی اعتماد به نفس نداشته‌اید یا دوست دارید فهرست غذاهایی را که بلدید گسترش دهید، یک کتاب آشپزی انتخاب کنید و هر بار یکی از دستورالعمل‌های آن را اجرا کنید.

  • کتاب آشپزی شما می‌تواند کتابی باشد که مبتنی بر یک رژیم غذایی خاص مثل گیاهخواری یا رژیم بدون گلوتن و در کل غذاهایی که مناسب ربای دوران سالمندی است، باشد یا بر غذاهای تایلندی یا لهستانی متمرکز باشد. می‌توانید از کتاب‌های خاص استفاده کنید تا یاد بگیرید چطور باید گوشت گوسفند یا یک سس خوشمزه درست کنید.

وقتی احساس کردید بر یک دستور غذایی تسلط دارید از دوستان و خانواده‌ی خود دعوت کنید و با آن‌ها یک وعده غذا میل کنید

در سالمندی شجره‌نامه درست کنید.

اگر هیچ یک از اعضای خانواده یا فامیل شما شجره‌نامه را درست نکرده یا ندارد، از دوران سالمندی خود برای انجام این کار استفاده کنید. تحقیق کنید، با فامیل‌های دور و نزدیک تماس بگیرید تا بتوانید یک شجره‌نامه‌ی جامع و درست به دست آورید.

  • برای این کار می‌توانید از ابزارهای آنلاینی مثل com یا My Family Tree استفاده کنید تا به تحقیقاتتان کمک کند. وقتی کارتان تمام شد یک نسخه‌ی زینتی از آن را به اعضای خانواده هدیه کنید یا این‌که نسخه‌ی کاغذی آن را درست کنید تا سال‌های سال حفظ شود.

 

در دوران سالمندی با خانواده وقت بگذرانید.

یکی از بهترین راه‌های استفاده از وقت آزاد، وقت گذراندن با خانواده و خویشاوندان است، از نوه و بچه‌ها گرفته تا خواهرها و برادرها. اگر به خانواده‌ی خود نزدیک هستید، با نوه‌های خود تاریخ بازی‌های هفتگی را مرتب کنید تا برنامه‌ی منظمی در هفته داشته باشید. در رویدادهای فرهنگی مانند اپرا یا باله شرکت کنید یا وقتتان را با کمپ و سفر رفتن با آن‌ها صرف کنید.

با اسیست هوم همراه باشید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سمیه

آدمی اگر فقط بخواهد خوشبخت باشد به زودی موفق میگردد ولی او می خواهد خوشبخت تر از دیگران باشد و این مشکل است زیرا او دیگران را خوشبخت تر از انچه هستند تصور میکند. (مونتسکیو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *