ايمن ­سازی خانه براي كودک، حوزه اي فراتر از كودكان

ایمن سازی محیط خانه برای کودک

ايمن ­سازی خانه برای كودك شامل محدود كردن دسترسي نوزاد، كودك نوپا يا خردسال به هر آن چيزي است كه ممكن است براي وي خطر داشته باشد. ايمن­ سازی خانه براي كودک و البته براي كل خانواده شما مفيد است. اين مسئله، فرصتی به شما مي­ دهد تا هشدارهای آتش و دي­ اكسيدكربن  را کنترل کرده و بسنجید که كل خانه را تحت پوشش دارند يا نه. ايمن­ سازی همچنين براي بالابردن بهره ­وری انرژی در منزل شما و محيط مفيد است.

مزايای ايمن­ سازی خانه برای کودک، به حوزه ­ای فراتر از كودكان كوچك شما می­ رود.

منازل ما ممكن است براي ما به عنوان افراد بزرگسال خيلی ايمن به نظر بيايد. ما مي­ دانيم كه كجا بايد می ­رويم، چه چيزی را نبايد در دهانمان قرار دهيم، چه چيزي سمي است و چه چيزي امنيت ما را تهديد مي­ كند. در نتيجه، براي ما گذراندن روزها در خانه، بدون اينكه مشكلی برايمان پيش بيايد، آسان است؛ مشكلاتی شبيه چرخ زدن در حياط خلوت و افتادن به داخل استخر يا مزه مزه كردن محلول سفيدكننده به گمان اينكه شيشه شير است!

بچه­ ها، كه موجوداتي ناز هستند، هنوز از نعمت تجربه بهره­مند نيستند و اين ما هستيم كه بايد در اين راه به آنها كمی كمك كنيم. در حالي كه تمام والدين چهارچشمي و تمام مدت مراقب كودكشان هستند، گام ­هايی وجود دارند كه مي­توان با برداشتن آنها، از خطرات پيش­بيني ­نشده جلوگيری كرد و آرامش خاطر داشت، به ويژه در موردی كه خردسال يا كودك نوپاي شما از جلوي چشمانتان دور مي­شود (و احتمالاً همينطور هم مي­ شود).

ايمن ­سازی خانه برای كودك

ايمن ­سازی منزل برای كودک از تمام زوايا

بنا به مطالعه جامعه امراض كودكان كانادا، در ميان تمامي فاكتورها، آنچه كه مصدوميت كودكان و جوانان در كانادا به آن وابسته است، قرار گرفتن كودك در معرض خطر می­ باشد. علت عمده مرگ­هاي وابسته به مصدوميت اين ها هستند: تصادف با وسايل نقليه موتوری (۱۷%)، غرق شدن (۱۵%)، خطراتي كه تنفس را تهديد می ­كنند (۱۱%) و سقوط­ های منجر به بستری شدن (۳۷%). واضح است كه منابع مخاطرات تهديدكننده امنيت و سلامت كودك متنوع هستند. به همين خاطر، ما نيازمند تفكر درباره خطرات ناشی از آب، آتش، سقوط ­ها، پشت­پا خوردن يا سكندری خوردن و از دست دادن تعادل، خفه شدن، گيركردن و الكتريكی هستيم. بعنوان بزرگسالان، ممكن است هيچوقت حتي متوجه اين موضوع نباشيم كه اين چيزها مي­ توانند خطرناك باشند.

امنيت آب

ممكنه به نظر مزخرف بياد، ولي يك آدم بزرگسال مي­ تواند در آبي به اندازه يك اينچ غرق شود! حالا، به نظر می ­رسد كودكی كه تحت مواظبت نيست و يك اينچ آب، دستورالعملي براي يك فاجعه است. رفتن آب به درون بيني بچه­ هاي كوچك مي­ تواند تهديدكننده زندگي آنان باشد. امنيت آبي براي كودكان فقط منحصر به استخرهاي شنا نيست. حوادث منجر به غرق مي­ تواند در زماني كه بچه­ ها بدون مراقب و با مخازن آبي يا وان­هاي حمام رها شده­ اند نيز اتفاق بيفتد.

چك كنيد كه قفل در حمام شما كار مي­كند و در حمام را هميشه بسته نگه داريد. همچنين شما ممكن است بخواهيد تا كابينت­ هاي حمام (كه ممكن است خطر خفگي به همراه داشته باشد) را از دسترس كودك خود دور نگه داريد. اين گام­ ها مي­ توانند به شما كمك كنند تا كودکانتان را از مخازن آب دور نگه داريد. اگر فرزند شما در حمام است، مطمئن شويد كه کودکتان تنها نباشد، بويژه در هنگام حمام كردن. قويا توصيه مي­شود حمام بچه كوچكتان را در يك وان (تشت) كم عمق بچه­گانه تحت نظارت شديد انجام دهيد.

اگر بچه ­اي از حمام شما استفاده مي­ كند، خريد يك وسيله تنظيم كننده دما و ضد سوختگي مي­ تواند در پيشگيري از سوختگي و تاول­ هاي ناشي از آب گرم موثر باشد. اين قطعات و وسايل همچنين مي­توانند در صرفه­جويي در مصرف انرژي به هنگام گرم­كردن آب به شما كمك كنند. با قطع جريان آب در دماي بالا، شما مصرف انرژي­تان در اتاق هايی كه به آب داغ نياز ندارند، را مديريت و تنظيم می كنيد.

پرستاری از کودک شمال تهراننهايتاً، به مخاطرات و راه­حل­هاي مرتبط با استخر حياط خلوت خود بيانديشيد. بچه­اي كه بدون نظارت رها شده است مي­تواند به راحتي راهي به حياط پشتي بيابد و درون استخر بيفتد. شما مي ­توانيد با نصب يك حصار يا  ديواركشي اطراف استخر، از اين سانحه جلوگيري كنيد.

حصاركشي دور استخر كه با يك سيستم قفل­ شونده ايمن ­شده است، يك راه حل و انتخاب براي دور نگه داشتن بچه­ ها از خطر است. انتخاب ديگر براي جلوگيري از غرق شدن بچه­ها خريد يك پوشش يا كاور ايمني استخر است. رويه كاورهاي ايمني استخر به نحوي محكم هستند كه مي­توان روي آن راه رفت و در اندازه­هاي مختلف و متناسب با اندازه استخر شما، به فروش مي­ رسند. اين محصولات مي­توانند محدوده­ هاي وزني قابل توجهي را پوشش دهند و از سقوط كودكان به استخر در هنگامي كه كسي مراقب آنها نيست، جلوگيري كنند. اضافه بر اين، خريد يك كاور خوب براي استخر، به شما كمك مي­كند تا در مصرف گاز يا برق كه براي گرم­كردن استخر به كار مي­رود، صرفه­جويي كنيد و اين مسئله جدا از تميز نگه داشتن استخر است.

جلوگيری كردن از آسيب های ناشی از پنجره

پوشش­ هايي كه براي پنجره ­ها به كار مي­روند، نظير پرده­ ها و كركره­ ها، داراي نوارهايي هستند كه مي­ توانند به صورت حلقه دربيايند و منجر به خفگي شوند، ولي شما مجبور نيستيد از شر پرده­ ها يا كركره­ هايتان خلاص شويد تا امنيت كودکانتان را تأمين كنيد.

خريد پوشش ­هاي پنجره­اي فاقد نوار يا سيم يا هر چيز ديگري كه قابل كشش باشد، كودكان شما را از خطرات حفظ خواهد كرد و در عين حال سطح زيبايي شناختي اتاق شما را نيز بالاتر خواهد برد. اگر شما پوشش­ هاي پنجره­اي را انتخاب مي­كنيد كه حلقه دارند، براي تنظيم، آن را به ديوار محكم كنيد، دور از دسترس قرار دهيد و هرگونه مبلمان را از نوارها و تارها دور كنيد تا بچه ­ها نتوانند از آنها بالا بروند و به حلقه­ ها و گره­ ها دسترسي پيدا كنند.

به ياد داشته باشيد كه پوشاندن پنجره­ ها با پرده يا سايه­ بان، نور خورشيد را در روزهاي آفتابي تابستاني و گرما را در روزهاي سرد زمستاني از پنجره­ ها دور نگه خواهد داشت. پوشاندن پنجره­ ها يك ابزار صرفه ­جويي در مصرف انرژي در طول سال است. بعضي سايه­بان­ ها به شما اجازه مي­ دهند تا ۴۰% در هزينه­ هاي سرمايشي صرفه­ جويي كنيد.

درها و قفل ­ها

چفت و بست مطمئن درهاي خونه هميشه به اين معنا نيست كه بخواهيد افراد را از خانه ­تان دور نگه داريد. نگه داشتن كودكتان در خانه و دور از بعضي اتاق­هاي خاص به همان اندازه اهميت دارد. حوادث بي­شماري وجود دارند كه در آنها كودكان به خوبي سيستم ­هاي قفل در را مي­ شناسند و در شرايط آب و هوايي ناجور سرخود بيرون مي­ روند.

پرستاری از کودک غرب تهرانطبق كد بين­ المللي ساختمان، ارتفاع دستگيره در از كف اتاق مي­ تواند بين ۸۳/۲ فوت (حدود ۸۶ سانتي­متر) و ۴ فوت (حدود ۱۲۲ سانتي­متر) باشد. درهاي آن قسمت ها كه با آب سر و كار دارند (مثل مبادي ورودي استخرهاي شنا)، بايد دستگيره­اي كمي بالاتر داشته باشند، يعني ارتفاعي بين ۴ فوت (حدود ۱۲۲ سانتي­متر) و ۵/۴ فوت (حدود ۱۳۷ سانتي­متر) از كف. اين موضوع، يك استثناء است براي اينكه كودكان در امنيت بيشتري باشند. به وضوح، برخي از دستگيره­ هاي استاندارد هنوز براي بچه­ هاي كوچك و كودكان نوپا قابل دسترسي ­اند. در زماني كه با بحث دسترسي در سروكار داريد، خيلي هوشيار باشيد.

  • اگر دستگيره در منزل شما گرد و در دسترس كودك است، پوششي براي دستگيره تهيه كنيد كه اطراف آن را به نحوي محدود مي­كند كه ديگر كودك نمي­تواند آن را بچرخاند و در را باز كند. اين روش، راه بسيار مناسبي براي دور نگه­داشتن كودكان از درهايي است كه به پله ­ها، اتاق رختشويي، موتورخانه، سردخانه يا حمام راه دارند.
  • اگر دستگيره در، صاف و مسطح است و به آساني مي­توان آن را در دست گرفت، از داشتن يك سيستم قفل خوب كه دور از دسترس كودك باشد، نظير آنچه كه در شكل زير مشاهده مي­ كنيد، مطمئن شويد.
  • اگر داراي درهاي كشويي هستيد، مي­ توانيد از يك سيستم قفل پين در بالاي آن استفاده كنيد يا يك قطعه يا نواري كه باعث مي­شود در، حتي در حالتي كه قفل نيست، كاملاً بسته بماند، را نصب كنيد.

براي احتياط بيشتر مي­ توان زنگ يا هشدار فعال­ شونده­ اي را در ورودي يا خروجي درهاي منزل فعال كرد تا شما را در هنگام رفتن اعضاي كم سن و سال خانواده به مناطق ممنوعه آگاه كند.

راه ­پله­ ها و اتاق­ ها

به محض اينكه بچه­ ها بتوانند حتي چهار دست و پا راه بروند، قادر خواهند بود تا مسيرهاي داخل خانه را شناسايي و سراغ آنها بروند؛ به اين ترتيب آنها به پله­ ها دسترسي خواهند داشت كه مي­تواند براي آنها خطرناك باشد. داشتن يك كابين يا محل خاصي كه بچه مي­تواند در آن بازي كند ممكن است نتواند حفاظت كافي را فراهم كند.

مي ­توان در جاهايي كه بچه ­ها در معرض سقوط از پله­ ها قرار دارند يا اتاق­هايي وجود دارند كه در آنها، خطر خفگي، كودك را تهديد مي­ كند (مانند آشپزخانه ­ها، اتاق­هاي نشيمن و حمام­ ها و سرويس ­هاي بهداشتي) و يا نزديك شومينه­ ها و وسايل گرم­ كننده، حصار يا دروازه­ هاي ايمني را نصب كرد.

پريزها و سيم ­های برق

خروجي­ ها و ورودي­ هاي برق بايد در زماني كه از آنها استفاده نمي ­شود، پوشانده شوند؛ چرا كه ممكن است كودكان اشيايي را در آنجا فرو كنند و شوك الكتريكي به آنها وارد شود و دچار برق گرفتگي شوند. پوشاننده پريزها به راحتي در بازار يافت مي­ شوند و ارزان­ قيمت هستند. پوشش­ هايي را انتخاب كنيد كه خيلي ايمن باشند و در دهان كودك نيز جاي نگيرند، چون ممكن است به خفگي بچه منجر شود.

نتيجه خريد چند پوشش براي پريزها مي­تواند، بواسطه جلوگيري از نشت توان،  تا ۵% در سال در مصرف انرژي صرفه­ جويي كند. طبيعتاً سود اين ابزار دو برابر خواهد شد، اگر از كودك در مقابل حوادث مرتبط محافظت كنند.

مطمئن شويد كه تمام كابل­ها و سيم­ها را از دسترس كودكان دور كرده­ ايد. اگر مشكلي از بابت وسايل و تجهيزات الكتريكي پيدا كرديد، حتماً با يك متخصص كه در نزديكي شماست تماس بگيريد تا مسئله را بررسي و آن را برطرف كند.

پرستاری از کودک در تهران

ايمن­ سازی كابينت­ ها براي كودكان

بعضي اوقات، نوزادان و كودكان نوپا كارهايي را انجام مي­دهند كه براي بزرگسالان، دور از ديد و دور از ذهن است. يك بچه كوچك مي­ تواند در كابينت يا كشوي زير سينك ظرفشويي كه مي­تواند حاوي مواد شيميايي هست را باز كند، حتي زماني كه بسته باشد.

خريد قفل و چفت و بست­ هاي ايمني براي دور نگه­داشتن كودكان از آسيب­هاي اين­چنيني، فكر خوبي است.

زماني كه صاحب فرزندي مي­شويد، فرصت بسيار مغتنمي است تا منزلتان را از هرگونه تميزكننده شيميايي كه در خانه نگهداري مي­كنيد، سم­ زدايي كنيد؛ چرا كه اين مواد ممكن است سلامت خانواده شما را به مخاطره اندازد.

يافتن شوينده­ هايي كه در طبيعت تجزيه مي­ شوند و عاري از مواد شيميايي سمي و استفاده از پاك­ كننده­هاي خانگي طبيعي خطر قرار گرفتن فرزند شما در معرض مواد سمي را كاهش مي­ دهد. حتي اگر نوزاد شما دستانش را در شوينده­ هاي طبيعي، نظير سركه، آب ليمو و نوشابه ­هاي گازدار فرو ببرد، آنها براي وي آنچنان خطرناك نخواهند بود آنها فقط طعم بدي دارند.

روشناييشرکت خدمات پرستاری

آيا مي ­دانستيد كه يك لامپ رشته ­اي تا ۹۰% از انرژي­اش را به صورت گرما آزاد مي­ كند؟ يك لامپ معمولي رشته­ اي مي­ تواند تا دمايي حدود ۲۰۰ الي ۲۶۰ درجه سلسيوس گرم شود! اين ميزان، بيشتر از آستانه دمايي يك سوختگي درجه دوم (۶۰ درجه سلسيوس) با ۳ ثانيه حرارت است.

شما ممكن است متوجه نباشيد، ولي اين لامپ­ ها مي­توانند براي بچه­ ها در هر سني بسيار خطرناك باشند.

مي­توان با تعويض لامپ­ هاي رشته­اي، كه خيلي پرطرفدار هستند، را با لامپ­ هاي LED، كه در هنگام فعاليت خنك مي­ مانند و مي­ توان آنها را لمس كرد، در نظر گرفت (حتي لامپ­ هاي CFL يا كم مصرف هم ممكن است گرم شوند).

يك مزيت بزرگ لامپ هاي LED آن است كه آنها براي توليد همان مقدار روشنايي لامپهاي رشته­ اي، از انرژي كمتري استفاده مي­كنند؛ اين در حالي است كه در بدو امر لامپ هاي LED از لامپ هاي رشته ­اي گرانتر هستند، ولي آنها سرمايه­ گذاري براي صرفه­ جويي در آينده هستند. لامپ هاي LED از توان ۲ تا ۱۷ وات استفاده مي­كنند كه كسري از آن چيزي است كه لامپ هاي رشته­ اي يا لامپ هاي كم مصرف از آن بهره مي­برند.

آنها مي­ توانند در مقايسه با لامپ هاي رشته ­اي، بين ۲۵ تا ۸۰ % در هزينه شما صرفه­ جويي كنند.

نظارت بهترين توصيه براي تأمين ايمنی كودك است

بهترين راه براي حفظ فرزند كوچك شما حفظ چشم مراقب است. هر چند اين مقاله، علل معمول مصدوميت­ هاي كودكان را برجسته كرد، با اين حال خطرات بالقوه بيشتري مي ­توانند در منزل شما وجود داشته باشند. در نتيجه، شما بايد مراقب هر چيزي در خانه خود باشيد و دائم از خودتان بپرسيد كه آيا فلان چيز براي فرزندتان بي خطر است يا نه.

در فكر ايمن سازي محل زندگي خود باشيد، حتي اگر بچه نداريد! چه كسي است كه دوست ندارد تا در مصرف انرژي صرفه­ جويي كند و منزل خود را امن­ تر و سالم­تر كند؟

7 1

بازگشت به صفحه اول وبلاگ

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مهدی

خوشبختی کامل یعنی اینکه بدانی هر کسی که دوستش داری سالم، در امان، و خرسند هست. "جوی فیلدینگ"

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *