سالمندان و چگونگی رفتار با آنها – بخش اول

رفتار با سالمندان

سالمندان، با افزایش سن، ممکن است توانایی های بازدارندگی خود را از دست بدهند و متوجه صحبت هایشان نباشند. گاهی اوقات این رفتار به ظاهر بی ادبانه، ناپخته و عجیب و غریب است. معاشرت با این سالمندان که اصطلاحا فیلترهای خود را از دست داده اند می تواند باعث خجالت، خسته کننده و بعضی اوقات حتی پر آزار باشد. شما باید در جهت پاسخ یا واکنش مناسب به رفتار سالمندان کوشش کنید. اگر شما همراه چنین شخصی زندگی می کنید، راهی برای پرت کردن حواسشان یا جلب توجه به سمت دیگری بیابید. اگر سالمندان در گفتگوی خود از عبارات عصبانی کننده یا توهین آمیز استفاده کردند، اصلا صحبت های ایشان را به خودتان نگیرید. اگر حس می کنید صحبت سالمندان محترم مرتبط با تغییرات سلامتی وی یا توانایی های شناختی اش است، حتما به یک پزشک مراجعه کنید.

بخش اول: واکنش ملایم و با حساسیت

۱- پاسخ به اظهارات

ممکن است شما از شنیدن حرفهای خارج از عرف یا بی ادبانه شخص سالمند تعجب کنید یا جا بخورید. زمانی که این قبیل افراد فیلتر خود را از دست می دهند، به هیچ وجه با تعجب، عصبانیت یا حتی تمسخر واکنش نشان ندهید. به آرامی اجازه دهید تا وی بداند که رفتارش نامناسب است و از جای خود حرکت کنید. هیچ نیازی به پیگیری و کش دادن اتفاقی که افتاده نیست و شما واکنش مناسب را در زمان مناسب نشان داده اید.

 • مثلا بگویید “اصلا خوب نیست که فلان طور درباره افراد صحبت کنیم. ما اینجوری حرف نمی زنیم.”
 • در برخی موارد، حتی ممکن است مناسب باشد که اظهار نظر را فراموش کنیم و در هر حال جوابی ندهیم. هرچند، احتمالا این روش برای افرادی که از کاهش شناختی رنج می برند، استراتژی خوبی نباشد.

۲- آنها را به جای دیگری هدایت کنید.

اگر موقعیت ناراحت کننده است، با ملایمت فرد سالمند را به جای دیگری راهنمایی کنید. هنگامی که جابجا می شوید به آرامی و مستقیما با وی صحبت کنید. شما همچنین ممکن است متوجه وضعیت های خاصی شوید که رفتار نامناسب سالمند در متن آن است و زودتر توجه وی را به دیدن کسی یا چیزی جلب کنید.

 • اگر شما می دانید که سالمند تمایل به گفتن حرفهای نامربوط در جریان رویداد یا موقعیت های خاص (مانند بودن در جاهای پر جمعیت یا اطراف کودکان و نوجوانان) دارد، زودتر وی را به جای دیگری ببرید تا کنترل اوضاع از دستتات خارج نشود.
 • برای مثال، اگر سالمندان در حال گفتن مطلبی نژاد پرستانه در مغازه خوار و بار فروشی هستند، آن ها را به سمت دیگر فروشگاه یا در خروجی هدایت کنید.پرستاری از سالمند در منزل با نیروی متخصص

۳- به خودتان استراحت کوتاهی بدهید.

اگر احساس می کنید تنش ناشی از سر و کار داشتن با بستگان سالخورده در حال افزایش است، برای تمدد اعصاب تان یک استراحت کوتاه در نظر بگیرید. قدم بزنید یا بروید بیرون و هوایی عوض کنید. اگر از بودن با سالمند احساس نا امیدی به شما دست می دهد یا به زمانی برای آرام شدن نیاز دارید، موقتا از جایی که در آن هستید خارج شوید.

 • دلیلی برای خروج از اتاق پیدا کنید و به جای دیگری بروید. ممکن است شما بخواهید تا میان وعده ای آماده کنید و به این طریق از محیط دور باشید و مجددا به آن جا برگردید.

۴- با حضار صحبت کنید.

وقتی که دیگرانی در نزدیکی شما هستند، سالمندان راهی برای بیان صحبت هایشان می یابند. این بستگی به شما دارد که چگونه موقعیت را مدیریت کنید. شما می توانید برای رفتار شخص سالمند عذرخواهی کنید (“بابت حرفی که خاله ام به شما زد شدیدا عذرخواهی می کنم”)، سرنخ را به آن ها بدهید (“گاهی اوقات مادربزرگم به علت بیماری زوال عقلی که دچار آن است، حرف های نامناسبی را بر زبان می آورد”)، یا با خنده مسئله را جمع و جور کنید (“تمام آن سال هایی که من کودک بودم و باعث خجالت عمویم می شدم الان دارد تلافی می شود!”). هر چند شما دارید اوضاع را مرتب می کنید، با این حال به این موضوع هم فکر کنید که سالمند شما چه می خواهد.

 • برای مثال، اگر برای سالمند شما همیشه حریم خصوصی مهم بوده است، ممکن است از این که شرایط آنها را به غریبه ها می گویید، احساس خوبی نداشته باشند. هر چند، اگر سالمند، شوخ طبع و اهل بگو و بخند بوده باشد، صحبت های مطرح در زمان پیاده روی در مکان های عمومی را در نظر بگیرید.
  2 0
  با اَسیست باشید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سمیه

آدمی اگر فقط بخواهد خوشبخت باشد به زودی موفق میگردد ولی او می خواهد خوشبخت تر از دیگران باشد و این مشکل است زیرا او دیگران را خوشبخت تر از انچه هستند تصور میکند. (مونتسکیو)

1 Comment

 1. بازتاب: بازتاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *