سرگرم شدن در دوران بازنشستگی و سالمندی – بخش دوم

سرگرمی در دوران بازنشستگی و سالمندی

در پست قبلی مطالبی راجع به سرگرمی در دوران سالخوردی و بازنشستگی عنوان شد. اگر سالخورده هستید و نیاز به مراقبت و نگهداری در منزل به صورت ویژه ندارید، پس توانایی برای انجام کارهای زیادی را خواهید داشت که به سرگرمی شما در دوران سالمندی و بازنشستگی کمک می کند و به شما احساس نشاط و سرزندگی می دهد .متن زیر به چند مورد از آنها اشاره دارد.

روش ۲: فعالیت‌های داوطلبانه یا کارهای پاره‌وقت در دوران سالمندی و بازنشستگی

در دوران سالمندی یا بازنشستگی مربی باشید.

در برنامه‌های محلی ثبت نام کنید که در آن‌ها به عنوان فردی با تجربه با افراد در ارتباطید یا در برنامه‌های سوادآموزی بزرگسالان فعالیت می‌کنید. روی برنامه‌هایی تمرکز کنید که از مهارت‌ها و توانایی‌های شما استفاده می‌کند و همین به شما کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر زبان و یا ساز خاصی را بلد هستید بهترین گزینه برای آموزش به دیگران می باشد.

 

در یک سازمان محلی داوطلب شوید.

روی سازمان‌هایی متمرکز باشید که دوست دارید به آن‌ها کمک کنید یا عضوی از آن‌ها باشید. با آن‌ها تماس بگیرید یا به آن‌ها ایمیل بزنید و به آن‌ها بگویید که دوست دارید کمک کنید. بسیاری از نهادهای دولتی و غیرانتفاعی به طور مداوم به دنبال داوطلبانی هستند که زمان و انرژی برای کارهای خاصی بگذارند.به  سازمان هایی که در مورد سالمندان و بازنشستگان و نیازمندیهای آنها مربوط می شود، فکر کنید. این سازمان ها گزینه خوبی برای استفاده از تجربیات و نیازمندی های شما هستند.

در دوران بازنشستگی و سالمندی به شغل جدید فکر کنید.

با این که ممکن است آمادگی نداشته باشید تا از شغلی که سال‌ها در آن بوده‌اید به شغل دیگری وارد شوید، اما در مورد شغل جدیدی که همیشه دوست داشتید دنبالش کنید فکر کنید. این شغل می‌تواند دکوراسیون داخلی، شروع کسب و کار خودتان یا حتی نویسندگی به صورت کارمزدی باشد. تمرکز بر یک شغل کم‌استرس جدید، می‌تواند وقت شما را پر کند و احساس داشتن هدف جدید در دوران بازنشستگی به شما بدهد.

کار پاره‌وقت انجام دهید.

گزینه‌های شغلی زیادی برای بازنشسته‌ها وجود دارد، از راننده‌ بودن گرفته تا معلم بودن یا کارمند شیرخوارگاه. به دنبال کارهای فصلی باشید که شما را در محیط‌های جدید و جالب قرار می‌دهد، کارهایی مثل نگهبان پارک ملی یا مراقب در یک مرکز مراقبت.

  • انجام کارهای پاره‌وقت به شما کمک می‌کند درآمد کمی هم داشته باشید و حس کنید در اجتماع سهیم هستید. همچنین، به اندازه‌ی کار تمام وقت قبلیتان برایتان استرس‌آور نیست.

پرسش و پاسخ‌های رایج در مورد سرگرمی در دوران سالمندی و بازنشستگی

 

اگر  ناتوان باشم و نتوانم خیلی راه بروم یا جابه‌جا شود چکار کنم؟

فعالیت‌های دیگری مثل آموزش انجام دهید. می‌توانید به کودکان و افراد دیگر موضوعات و فعالیت‌های مختلفی یاد دهید، چیزهایی مثل نقاشی، موسیقی، خوانندگی یا هر چیزی که در آن خوب هستید. و اگر نه، می‌توانید عضو باشگاه‌ها شوید و سرگرمی‌های خود را دنبال کنید.

اگر خیلی پول نداشته باشم چه؟

فعالیت‌های اجتماعی را پیدا کنید که رایگان باشد. اگر سالمند هستید، فعالیت‌ها و گروه‌های زیادی برایتان در شهر وجود دارد. می‌توانید داوطلب شوید، برای اطلاعات بیش‌تر به کتابخانه‌ی محلی، مساجد، گروه‌های زیباسازی شهری یا غیره مراجعه کنید.

من یک داروساز بازنشسته هستم. چطور پول دربیاورم؟

می‌توانید مشاور داروساز یا مربی دانشجوهای جدید داروسازی باشید.

منبع درآمد بعد از بازنشستگی چه می‌تواند باشد؟

اگر مبلغی برای بازنشستگی شما رد می‌شود، این مبلغ بعد بازنشستگی در اختیار شما خواهد بود. اگر چنین برنامه‌ای برای  دوران سالمندی و بازنشستگی شما وجود ندارد، دیگر منابع درآمد مثل رفاه یا تأمین اجتماعی شاید بتواند به شما کمک کند.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سمیه

آدمی اگر فقط بخواهد خوشبخت باشد به زودی موفق میگردد ولی او می خواهد خوشبخت تر از دیگران باشد و این مشکل است زیرا او دیگران را خوشبخت تر از انچه هستند تصور میکند. (مونتسکیو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *