سالمند و رسیدگی به مشکلات آن – بخش سوم

سالمند

۱- با یک پزشک متخصص سالمند دیدار کنید.

بعضی مواقع یک شرایط ثانوی مسئول رفتارهای عجیب و غریب است. تشخیص های خاص بهداشتی درمانی یا روانی می توانند منشا مشکل باشند یا داروها ممکن است با رفتار سالمند مرتبط باشند. برای جلوگیری از هر مشکل محتمل مرتبط با سلامتی که می تواند روی رفتار سالمند اثر بگذارد، با یک پزشک ملاقات کنید.

  • به پزشک بگویید که رفتار سالمند شما تغییر کرده است و این تغییر به چه صورت بوده است. مدت زمان بروز این گونه رفتارها را هم ذکر کنید و بگویید که آیا با تغییر در وضع بهداشتی و سلامتی سالمند، چنین رفتاری ظهور کرده است یا نه.
  • غالبا، تغییر در شخصیت و رفتار می تواند نشانه ای از بیماری آلزایمر باشد. به دنبال یافتن نشانه های دیگر نظیر از دست دادن حافظه، کاهش توانایی حل مشکلات، سردرگمی در زمان و مکان، و تغییراتی در شخصیت یا روحیه باشید.

 نگهداری از سالمند در منزل

۲- رفتارهای خطرناک را شناسایی کنید.

مهم است که بدانید به دنبال چه چیزی برای ایمن نگه داشتن سالمند خود باشید. بعضی علائم خطر که ممکن است به کمک های تخصصی نیاز داشته باشند، از این قرارند:

  • تغییرات در زبان بدن. برای مثال شخص ممکن است حالت و وضعیت خود، حرکاتش، فاصله فیزیکی که در هنگام صحبت با افراد از آنها می گیرد، حالات چهره یا تُن صدایش را عوض کند. هرگونه تغییرات آشکار در زبان بدن شخص را رصد کنید.
  • فاکتورهای محیطی. در نظر بگیرید که آیا شخص در یک محیط بخصوص یا همراه با افراد خاصی متفاوت است یا نه. آیا دور کردن وی از آن محیط کمکی می کند یا خیر؟ آیا ترکیب رایحه های تسکین دهنده، اصوات یا رنگ ها کمکی می کند یا نه؟
  • عدم تامین نیازهای اساسی. در نظر بگیرید که آیا نیازهای اساسی سالمند برآورده می شود یا خیر. آیا وی احساس سرما یا گرما می کند یا تشنه و گرسنه اش است و یا درد دارد؟
  • تغییرات در ارتباطات و رفتار پس از یک تشخیص پزشکی. اگر شخص بیماری زوال عقل یا آلزایمر دارد، در نظر بگیرید که آیا وی قادر به بیان چیزهای معینی در قبل بوده است که الان نمی تواند ابراز کند یا خیر. قبل از این وی چگونه رفتار می کرد؟ قبل از این که شما متوجه این تغییر شوید، خط و اساس رفتاری وی چگونه بوده است؟ آیا چیزی به وی کمک می کند یا برعکس، شرایط را بدتر می کند؟

۳- برای یاری در زمان رفتارهای خطرناک، به سراغ یک متخصص بروید.

اگر رفتار سالمند شما به نحو فزاینده ای خارج از کنترل شد، ممکن است احساس عدم راحتی یا نا امنی در شما آغاز گردد. اگر کلمات یا رفتارها فحش آمیز یا خطرناک شدند، به دنبال کمک گرفتن از یک درمانگر یا دیگر متخصصان رفتارشناسی باشید. ممکن است شما در جستجوی راه هایی برای احساس امنیت بیشتر یا صحبت درباره راه های آرام کردن عصبانیت سالمند باشید. یک «پرستار در منزل» می تواند در این زمینه کمک کند، چرا که سالمندان تمایل دارند تا به خانواده خود سخت بگیرند و نه به افراد غریبه.

  • یک درمانگر می تواند برای یافتن استراتژی هایی برای تعامل موثرتر با سالمند، به شما و خانواده تان کمک کند.

نگهداری و مراقبت منزل تهران

۴- مسئله را شخصی نکنید.

کلمات و عبارات سالمند ممکن است شما را خجالت زده کرده یا واقعا به شما آسیب برساند. خیلی سخت است که شخصی با مسئله برخورد نکنید، ولی در ذهن داشته باشید وی واقعا این نیت را ندارد که به شما صدمه زده یا باعث شرمندگی شما بشود. روی نکات مثبت تمرکز کنید و کمتر به چیزهای منفی فکر کنید. اگر ناراحت می شوید، خودتان را ببخشید و مدت زمانی را در خارج از محل اتفاقات بگذرانید.

  • به ویژه اگر رفتار سالمند تازه و خارج از چارچوب شخصیتی وی است، بهترین کار این است که به خودتان بگویید، “این حرفها زیان بار است، ولی احساسات خویشاوندم نسبت به من را بازتاب نمی دهند.”

مراقبت و نگهداری از کودک در شمال تهران

۵- صحبت درباره رفتار

اگر کلمات سالمند یا رفتارش شما را آشفته یا ناراحت می کند، صحبت کردن با او راجع به این موضوع را مد نظر قرار دهید. بگذارید بفهمد که حرف هایش نامناسب و غیردوستانه بوده است. بگویید، “زمانی که شما آن جور صحبت می کردید، به احساسات من لطمه وارد شد. لطفا به من یا کاری که برای شما انجام می دهم، توهین نکنید.”

اگر صحبت کردن شما را  به جایی نمی رساند، از میزان فعالیتی که برای وی انجام می دهید، بکاهید. این کار پیامی با این مضمون می فرستد که “با من به نرمی و مهربانی رفتار کن و من هم به کمک کردن لذت بخش به شما ادامه خواهم داد.”

چنانچه در مورد نگهداری از سالمندان خود سوالی داشتید می توانید با واحد پشتیبانی اسیست هوم تماس حاصل نمایید.

2 0
با اَسیست باشید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سمیه

آدمی اگر فقط بخواهد خوشبخت باشد به زودی موفق میگردد ولی او می خواهد خوشبخت تر از دیگران باشد و این مشکل است زیرا او دیگران را خوشبخت تر از انچه هستند تصور میکند. (مونتسکیو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *