رفتار با سالمندان – بخش دوم، هدایت رفتار

مراقبت از سالمندان در تهران

بخش دوم: استفاده از حواس پرتی و هدایت

۱- توجه سالمند را معطوف کنید.

اگر سالمند در حال ادامه دادن مطلبی توهین آمیز یا نامناسب است، توجهش را به مورد دیگری جلب کنید. ممکن است شما بخواهید موضوع را عوض کنید یا نگاهش را به چیز دیگری معطوف کنید. با تعدادی عکس به سراغ وی بروید یا موضوع را به بحثی که مورد علاقه اوست تغییر دهید. یک حرف خنده دار بزنید یا جوکی تعریف کنید.

 • بگویید “کافی است، بیا به عکس نوه ها نگاه کنیم.”
 • شما همچنین می توانید بگویید “اوه، من دیروز یک جوک بامزه شنیدم. می خواهی بشنوی؟”

   ۲- از لمس یا تحریک حس های دیگر استفاده کنید.

  نگهداری از سالمند در منزل

یک راه برای جلب توجه می تواند از طریق لمس کردن باشد. مخصوصا اگر سالمند در حال فریاد زدن یا جیغ زدن است، ممکن است به این دلیل باشد که راهی برای بروز و بیان احساسات خود نمی یابد. احتمالا درد دارد یا احساس عدم راحتی می کند. از یک لمس و تماس ملایم برای آرام کردن و دادن احساس امنیت به وی استفاده کنید.

 • شما ممکن است بخواهید چیز کوچکی را به سالمند بدهید تا وی احساس آرامش و امنیت کرده و لذت ببرد. این چیز می تواند تافی یا چند شکلات کوچک باشد که سالمند شما از داشتن آن لذت می برد.
 • شما حتی می توانید حس بویایی وی را تحت تاثیر قرار دهید، مثل قرار دادن چند روغن معطر و رایحه اصلی در یک خوشبوکننده. سعی کنید از یک رایحه آرام بخش مانند اسطوخودوس یا گل رز استفاده کنید.
 • رنگ ها و نورها هم می توانند آرامش بخش باشند. از رنگ های ملایم و نورهای پایین برای خلق جوی آرام در اتاق شخص استفاده کنید.

  ۳- توجه وی را به یک فعالیت آشنا جلب کنید.

  رفتار با سالمندسالمند را به چیزی که وی بدون کمک می تواند انجام دهد یا حداقل حس مستقل بودن را در انجام آن کار دارد، هدایت کنید، نظیر رنگ آمیزی یا بازی با حیوان خانگی. این فعالیت باید برای سالمند، آشنا و شناخته شده باشد، نه یک کار جدید یا پیچیده.

  • بگویید “ما الان می خواهیم به پیاده روی برویم، دوست داری به ما ملحق شوی؟” شما همچنین می توانید بگویید “بیا غذا را کنار بگذاریم.”
  • در محیط خلوت، یک شی نرم را در اختیار وی بگذارید تا بتواند بدون آسیب رساندن به کسی، آن را پرت کند. غالبا، حواس اشخاص پی جسم پرتاب شده می رود و تمرکزشان از حرف هایشان منحرف می شود. یک حیوان عروسکی کوچک یا توپی نرم را برای این منظور در نظر بگیرید.
  • اگر در جمع هستید، درباره مباحث مورد علاقه سالمند صحبت کنید. بگویید “دوست دارم وقتی به خانه رسیدیم، یک دسر بپزم. چی باید درست کنیم؟”برای مشاوره و راهنمایی های بیشتر می توانید با تیم پشتیبانی اَسیست تماس بگیرید.
   2 0
   با اَسیست باشید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سمیه

آدمی اگر فقط بخواهد خوشبخت باشد به زودی موفق میگردد ولی او می خواهد خوشبخت تر از دیگران باشد و این مشکل است زیرا او دیگران را خوشبخت تر از انچه هستند تصور میکند. (مونتسکیو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *