جلوگیری از حمله قلبی با یک تست ساده

حمله قلبی

احتمال کرونر (انسداد شرائین قلب) خود را با این آزمون ساده محاسبه کنید.

یک چهارم کل مردان (با متوسط سنی ۶۵ سال)، حمله قلبی را تجربه می کنند و در هر سال برای ۸۰ هزار نفر از آنان، اولین نشانه، آخرین نشانه است: مرگ. حتی اگر باور شما بر این است که قلب شما می تواند سوپرمن باشد، همیشه بهتر آن است که مطمئن باشید تا متأسف.

آزمون زیر را انجام دهید و امتیازاتتان را تقسیم کنید تا اگر ضربان قلب شما، تیک تیک بمب ساعتی است، سریع تر متوجه موضوع شده و زمان احتمالی اولین حمله قلبی خود را بیابید.

نکته مهم: این تست یک ابزار تشخیصی نیست و نمره شما الزاما علامت بدی وضعیت شما نخواهد بود. این آزمون، فقط یک تست برای ارزیابی سطح خطر احتمالی است. اگر نمره این آزمون، هرگونه نگرانی یا سوالی را برای شما پدید آورد، حتما با پزشکتان مشورت کرده و درباره این آزمون و نتایجی که از آن گرفته اید با وی صحبت کنید.

پرستاری در منزل

۱- چند سالتان است؟

بیشتر از ۸۳ درصد مردم که از بیماری های قلبی فوت می کنند، ۶۵ سال یا بیشتر دارند، ولی خطر احتمالی تصلب شریان (و نتیجتاً یک حمله قلبی مرگبار) بعد از ۴۰ سالگی، شروع به رشد می کند.

الف- ۳۵ سال یا کمتر (۰ امتیاز)

ب- ۳۶ تا ۵۰ (۱)

ج- ۵۱ تا ۶۰ (۲)

د- ۶۱ یا بیشتر (۳)

پرستاری در منزل

۲- آیا حملات قلبی در خانواده شما سابقه دارد؟

ژنتیک بزرگترین پیش بینی کننده مواجهه شما با ایست قلبی است. هر چه بستگان نزدیکتر و جوان تر شما دچار حمله قلبی شوند، توجه و نگرانی شما باید افزایش یابد.

الف- بله* (۵ امتیاز)

ب- خیر (۰)

* اگر پدر شما پیش از ۵۰ سالگی و در اثر حمله قلبی فوت کرده، امتیاز خود را دو برابر کنید. اگر پدربزرگ شما نیز به سرنوشت مشابهی گرفتار شده، امتیاز را سه برابر کنید.

پرستاری

۳- آیا سیگار می کشید تا زیاد در معرض دود آن قرار دارید؟

مواد شیمیایی درون سیگار در رگ های شما مانند سمباده عمل می کنند و چیزهایی را در آنجا انباشته می کنند.

الف- بله (۵ امتیاز)

ب- خیر (۰)

پرستاری در منزل

۴- فشار خون شما چقدر است؟

فشار خون بالا همان اثر سیگار را دارد، یعنی دیواره های رگ ها را از بین می برد و تصلب شرائین را تسهیل می کند. بوسیله کاستن از فشار خون خود از این وضعیت پرهیز کنید.

الف- بیشتز از ۹۰/۱۴۰ (۵ امتیاز)

ب- بین ۸۱/۱۲۱ و ۸۹/۱۳۹ (۲)

ج- کمتر از ۸۰/۱۲۰ (۰)

پرستاری در منزل

۵- سطح کلسترول شما چقدر است؟

هر چه سطوح HDL (لیپوپروتئین چگالی بالا) و LDL (لیپوپروتئین چگالی پایین) از هم دورتر باشند، ریسک حمله قلبی افزایش می یابد. شما باید هر پنج سال یک بار، نمایه چربی خود را تست کنید و این کار را از ۳۰ سالگی آغاز کنید. بعد از آن نیز در هر مقطعی که پزشک شما پیشنهاد داد، این کار را انجام دهید.

الف- HDL کمتر از ۴۰ mg/dL (5 امتیاز)

ب- LDL بیشتر از ۱۳۰ mg/dL (5)

ج- تمام کلسترول زیر ۲۰۰ mg/dL (0)

حمله قلبی و خدمات پرستاری مورد نیاز

۶- سطح تری گلیسیرید شما چقدر است؟

تری گلیسیریدها فرم شیمیایی چربی در خون شما هستند. زمانی که سطوح آنها بالاست، خطر تشکیل پلاک در دیواره های رگ های شما افزایش می یابد. (نمایه چربی پنج ساله شما شامل سطوح تری گلیسیرید شما نیز می شود.)

الف- بیشتر از ۱۵۰ mg/dL (5 امتیاز)

ب- کمتر از ۱۵۰ mg/dL (0)

ج- نمی دانم (۲)

پرستاری در منزل

۷- سطح قند خون ناشتای شما چقدر است؟

هر چه شما قند بیشتری در خون شما باشد، چسبنده تر می شود. این موضوع، به نوبه خود، فشار خون را افزایش داده و ایجاد پلاک را تسهیل می کند. پژوهشگران دریافته اند که افراد دارای قند خون بالا هستند (یعنی افراد در مرحله پیش از دیابت و نیز بیماران دیابتی) دو برابر غیردیابتی ها در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند. با گذر از ۳۵ سالگی شما باید سالی یک بار از این منظر مورد ارزیابی قرار گیرید.

الف- بیشتر از ۱۲۵ (۵ امتیاز)

ب- بین ۱۰۰ تا ۱۲۴ (۲)

ج- کمتر از ۹۹ (۰)

د- نمی دانم (۲)

پرستاری

۸- دور کمر شما چقدر است؟

چربی انباشته شده پشت شکم که آن را برجسته می کند، هورمون هایی را ترشح می کند که فشار خون را بالا برده و باعث التهاب می شود.

الف- بیشتر از ۳۶* (۲ امتیاز)

ب- کمتر از ۳۶ (۰)

* اگر شما هم یک شکم بزرگ و هم دو تا از مشکلات زیر را دارید، خطر حمله قلبی تا ۳۰۰ درصد افزایش می یابد: تری گلیسیرید بالا، HDL پایین، قند خون بالا یا فشار خون بالا. (در این صورت ۵ امتیاز اضافه کنید.)

پرستاری در منزل

۹- آیا می توانید نبضتان را در پایتان احساس کنید؟

اگر شما انگشت دستتان را روی پایتان، وسط بین مچ پا و ابتدای انگشت بزرگ قرار دهید، باید یک نبض قوی را احساس کنید. عدم وجود چنین چیزی نشان دهنده تصلب شرائین است و غالبا اولین بار در رگ های پا خود را نمایان می کند.

الف- بله (۰ امتیاز)

ب- خیر (۲)

۱۰- آیا نعوظ های شما به همان سفت و سختی است که در دهه سوم زندگی داشتید؟

تصلب شرائین همچنین می تواند ابتدا به عروق کوچک آلت تناسلی آسیب زده، مانع جریان خون شده و باعث اختلال نعوظ شود.

الف- بله* (۰ امتیاز)

ب- خیر (۲)

* طبق یافته های پژوهشگران، داشتن سه مرتبه ارگاسم یا بیشتر در هفته، خطر حمله قلبی را به نصف کاهش می دهد. اگر چنین شخصی هستید، یک امتیاز کم کنید.

مراقبت از سالمند

۱۱- استرس را در زندگی خود ارزیابی کنید.

استرس باعث آزاد شدن هورمون های پرواز یا مبارزه می شود، که فشار خون را افزایش داده و لخته شدن را تسهیل می کند و این موضوع به نوبه خود، جریان خون را محدود می کند. با کار و تمرین، سطح تنش خود را کاهش دهید.

الف- خیلی زیاد (۲ امتیاز)

ب- متوسط (۱)

ج- کم به طرف هیچ (۰)

پرستاری در منزل

۱۲- هر چند یک بار سراغ مشروبات الکلی می روید؟

بنا به نظریات پژوهشگران، لذت بردن از دو نوشیدنی در روز خطر حمله قلبی را تا ۳۰ درصد کاهش می دهد. هر چند که بیشتر از آن، با هر بار نوشیدن روزانه، خطر حمله قلبی افزایش می یابد.

الف- سه بار نوشیدن یا بیشتر در روز (۲ امتیاز)

ب- خوش گذرانی در آخر هفته (۲)

ج- یک یا دو بار در روز (۱-)

د- هرگز (۰)

۱۳- آیا خروپف می کنید؟

در قسمت های آپنه (منظور زمان هایی است که تنفس شخص خوابیده برای زمان کوتاهی متوقف می شود) اکسیژن رسانی به قلب دچار اختلال شده و می تواند باعث آریتمی قلبی (یعنی به هم خوردن ریتم طبیعی قلب) و منجر به حمله قلبی مرگبار شود.

الف- بله، هر شب با صدایی مستمر شبیه صدای اره کردن چوب (۰ امتیاز)

ب- بله، خرخر و خرناس همراه با سکوت بعد از آن (۲)

ج- خیر (۰)

پرستاری در منزل

۱۴- آیا شما زودجوش هستید؟

هر سال در اثر خشم لحظه ای، بیش از ۰۰۰/۳۰ حمله قلبی رخ می دهد. مردانی که مکررا خشم خود را بروز می دهند نیز دو برابر بیشتر در معرض سکته مغزی قرار دارند. اگر شما شخصی هستید که از دست همکارانتان عصبانی می شوید و نیاز به تکنیک هایی برای مدیریت خشم خود هستید، بهتر است با مقالات بعدی ما همراه باشید تا بهترین راه برای حفظ آرامش را در زمانی که می خواهید آن را از دست بدهید، به شما بگوییم!

الف- بله (۲ امتیاز)

ب- خیر (۰)

مراقبت از سالمند

۱۵- هر چند وقت یک بار ورزش می کنید؟

فقط دو ساعت ورزشهای هوازی در هفته (در نوبت های نیم ساعته) می تواند خطر حمله قلبی را به نصف کاهش دهد. تمرینات قدرتی نیز به این موضوع کمک می کند. پژوهش جدیدی نشان می دهد مردانی که سه بار در هفته تمرینات کامل بدنسازی و کار با وزنه ها (total-body-weight workouts) را انجام می دهند، فشار خون دیاستولیک شان هشت واحد کاهش می یابد، که برای کاهش خطر حمله قلبی به میزان ۱۵ درصد کافی است.

الف- چهار بار یا بیشتر در هفته به میزان ۳۰ دقیقه در هر بار (۲- امتیاز)

ب- دو یا سه بار در هفته (۱-)

ج- بدون هیچ گونه تمرین روزانه (۲)

مراقبت از سالمند

۱۶- رژیم غذایی شما چقدر نزدیک به استانداردهای مشخص شده توسط متخصصان تغدیه است؟

خوردن پنج وعده میوه و سبزی در روز می تواند خطر حمله قلبی را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. بر روی سبزیجات برگ دار تمرکز کنید. فقط یک نوبت در روز خوردن این محصولات می تواند خطر حمله قلبی را تا ۱۱ درصد کاهش دهد. آیا وعده های غذایی شما شامل سهمی از میوه ها، سبزی ها، غلات، پروتئین و کمی لبنیات است؟

الف- بله (۲- امتیاز)

ب- تقریبا (۰)

ج- خیر (۲)

خب، حالا قلب شما چگونه است؟

نمراتی که از قسمت های قبل به دست آوردید را با هم جمع کنید و از کلید زیر برای ارزیابی میزان خطری که از جانب حمله قلبی، شما را تهدید می کند استفاده کرده و ببینید که آیا به آزمایش احتیاج دارید یا نه.

  • ۰ تا ۱۰ امتیاز: خطر کم

قرار گرفتن در این دسته به معنای دوری کامل از محدوده خطر نیست – پژوهش ها نشان می دهند که ۵۰ درصد از کل مردان در بعضی مقاطع زندگی شرایط قلبی عروقی خود را بهتر می کنند – ولی احتمالا قلب و عروق شما در ۳۰ سال آینده بدون هیچ مشکلی کار خواهند کرد، مخصوصا اگر شما سبک زندگی با قلب سالم را حفظ کنید.

  • ۱۱ تا ۲۵: خطر متوسط

هرچند احتمال خطر آنی یک حمله قلبی پایین است، اما چشم انداز ۲۰ سال بعد شما چندان امیدوار نیست. برای نظارت منظم بر سلامت قلب و عروق تان و تحول تدریجی سبک زندگی تان به جهت حفاظت بیشتر از قلب، هر سال یک نمایه چربی کامل، که HDL، LDL و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند، بگیرید.

  • ۲۶ تا ۳۹: منطقه هشدار بالا

استعداد ژنتیکی، سبک زندگی، شرایط بدنی یا سابقه خانوادگی شما نشان دهنده آن است که شما چقدر می توانید در ۱۵ سال آینده یک حمله قلبی را تجربه کنید. با پزشک خود درباره گرفتن تست های غربالگری پیشرفته، سریعا مشورت کنید و تحول سبک زندگی خود برای مراقبت بهتر از قلب تان را آغاز کنید.

  • ۴۰ یا بیشتر: منطقه خطر

زمان برای شما بسیار حساس است. مداخلات پزشکی و تغییر سریع سبک زندگی، لازمه ممانعت از حمله قلبی در پنج سال آینده است. با پزشک خود درباره برنامه ریزی آزمایشات پیشرفته و راهنمایی های بیشتر ملاقات کنید.

تست های پیشرفته

اگر پزشک شما مشکوک است که خطر بالای بیماری قلبی شما را تهدید می کند، ممکن است پیشنهاد فوری استاتین درمانی (برای کاهش سطح تری گلیسیرید، کلسترول و چرب ها در خون) یا برخی از آزمایشات زیر را به منظور ارزیابی سلامت شریان ها و مشخص کردن دقیق مناطق دارای مشکل بدهد.

سی تی اسکن ۶۴ تکه:

این اسکنر فوق سریع می تواند قلب شما را بین ضربان آن، ردگیری و آشکارسازی کند و نتایج حاصله را به صورت سه بعدی ارائه دهد که این کار، نسبت به انواع دیگر اسکن، تصویر واضح تری از عروق کرونر شما ارائه می کند. داده های این اسکن، پلاک های سخت یا نرم در رگ ها را مشخص کرده و به شما درجه کلسیم را می دهد که برای ارزیابی خطر حمله قلبی در آینده مفید است. اسکن توموگرافی کامپیوتری باریکه الکترون (EBCT) نیز نتیجه ای مشابه خواهد داد، ولی حساسیت آن مانند قبلی نیست.

تست CRP فوق حساس:

پنجاه درصد حمله قلبی در افرادی با سطح نرمال کلسترول LDL رخ می دهند، در نتیجه اگر شما در گروه پرریسک هستید – مثلا به دلیل نژاد، فشار خون، یا تاریخچه خانوادگی- شما احتمالا از نتایج این آزمایش خون بهره مند می شوید. این تست در جستجوی سطح بالایی از پروتئین واکنشی C است، که توسط کبد شما در جواب التهاب تولید شده و بعنوان پیش بینی کننده بیماری قلبی در هنگام کسترول بالاست.

آزمایش تنش:

اگر پزشک شما مشکوک به این مسئله است که شما یک رگ مسدود شده دارید، این آزمایش را برای تعیین اینکه تمرینات بدنی و جسمی (مثلا تمرین روی تردمیل) می تواند نشانه های بیماری قلبی (مثلا درد سینه، افتادن فاشر خون در طول تمرین یا ضربان و ریتم غیرطبیعی قلب ) را تشدید کند، تجویز خواهد کرد. برای افزایش حساسیت، غالبا این تست در ترکیب با یک تست اکوکاردیوگرام یا هسته ای (که تصاویر قلب را به ترتیب با استفاده از امواج صوتی و رنگ رادیواکتیو می گیرند) گرفته می شود.

6 0
با خدمات اسیست بیشتر آشنا شوید: www.assisthome.org

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: علیرضا

هیچکس مسئول شادی و رضایت شما نیست بجز خودتان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *